Гласуване №4
Решение във връзка с работата на НС през ноември 2016
1. Контекст от стенограмата
едвидими последици. Така, както във Великобритания парламентът и правителството нямаше как да не се съобразят с народния вот, макар и особено оспорван, така и българският парламент трябва да покаже какви действия ще предприеме. И вероятно това няма как да стане без да започне обсъждането на нов Изборен кодекс. Как точно той ще изрази волята на българските граждани, е вече въпрос на дискусия, но аз смятам, че липсата на бърза реакция от страна на Народното събрание ще засили натиска върху институциите, ще ерозира доверието към тези институции и може да задълбочи политическата криза, независимо от предстоящата развръзка на президентските избори идущата неделя.
Друга тема, която е важно да се обсъди на този етап само в Комисията по външна политика, са резултатите от изборите в Съединените американски щати и тяхното отражение върху сигурността и развитието на световната политика. Смятам, че без да се приема някакво решение, е добре да се събере информация, да се чуят различни становища и това също да помогне при формирането на българската външна политика през следващите месеци. Това са само част, но най-важните теми, с които нашето Народно събрание трябва да се занимава през тези дни. Защото днес, така или иначе, преминаха престрелките за различните тълкувания от изборите за президент на първия тур, те ще продължат кампанията, така или иначе, предимно медийно, нищо не пречи на народните представители да се занимаят с най-важните въпроси и по това ние да покажем, че отговаряме на очакванията на огромната част от българските граждани, че те искат, след като има постоянно действащ парламент, този парламент да работи и да се занимава с това, което за тях има най-голямо значение.
Затова именно, господин Председател, госпожи и господа народни представители, ние ще отхвърлим предложението за неприсъствени дни в Народното събрание – затова да не се провеждат пленарни заседания, и призоваваме и други народни представители да подкрепят това наше становище. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Стоилов.
Реплики? Няма реплики.
Други изказвания? Също няма.
Закривам разискванията и преминаваме към гласуване.
Да Ви запозная още един път с Проекта за решение, който ни е предложен от колегите Борислав Великов и Борис Ячев.
„РЕШЕНИЕ
във връзка с работата на Народното събрание
през ноември 2016 г.
Народното събрание на основание чл. 74 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
1. Народното събрание не провежда пленарни заседания за времето от 9 до 11 ноември 2016 г. включително.
2. За времето от 9 до 11 ноември 2016 г. включително, народните представители не ползват служебен транспорт от Народното събрание, с изключение на дните, в които са участвали в заседания на парламентарните комисии.“
Преминаваме към гласуване.
Гласували 154 народни представители: за 107, против 44, въздържали се 3.
Проектът за решение е приет.
Преди да закрия днешното заседание съгласно току-що приетото решение, позволете да Ви съобщя, че днес на Председателски съвет единодушно бе постигнато съгласие във вторник от 13 ч. да има заседание с днешния дневен ред. Това ще бъде направено с разпореждане от страна на председателя, тъй като е по-лесно технически.
Заповядайте за процедура, господин Цветанов.
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, на база на това предложение, което анонсирахте преди малко, смятам, че трябва все пак да преосмислим дали в 13 ч., а защо не да го направим от 14 ч., защото предполагам, че всички комисии, които ще бъдат отложени в днешния, в утрешния ден, ще могат да си насрочат съответните извънредни заседания на комисиите от 10, 11, 12, за да може до 14 ч. да са приключили.
КРАСИМИР ЯНКОВ (БСП ЛБ, от място): Тринадесет часа е добре!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Има ли някой против да е в 14 ч., за да е по-удобно за провеждане на комисии? Обратно становище има ли? Няма.
Ще се съобразя с предложението в разпореждането, което ще бъде пуснато от страна на председателя. Благодаря.
Следващото редовно заседание е на 16-и от 9,00 ч., а за извънредното ще получите