Гласуване №213
Закон за държавния бюджет на Република България за 2015 г. - второ четене - Член 100 - нов
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: Член 73 – предложение на народния представител Лютви Местан и група народни представители.
Комисията подкрепя по принцип предложението.
Предложение на народния представител Менда Стоянова и група народни представители.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 73:
„Чл. 73. Максималният размер на новите държавни гаранции, които могат да бъдат издадени по реда на чл. 72 и чл. 100, е 3,0 млрд. лв.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Изказвания? Няма.
Моля, гласувайте редакцията на Комисията за чл. 73.
Гласували 85 народни представители: за 80, против 1, въздържали се 4.
Текстът на чл. 73 в редакцията на Комисията е приет.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: Членове от 74 до 80 по вносител – Комисията подкрепя текстовете на вносителя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Моля, гласувайте анблок текстовете на вносителя от чл. 74 до чл. 80 включително.
Гласували 90 народни представители: за 82, против няма, въздържали се 8.
Текстовете на вносителя за членове от 74 до 80 включително са приети.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: По чл. 81 – предложение на народния представител Лютви Местан и група народни представители:
„В чл. 81 да отпаднат думите „или на общините”, като необходимите средства се осигурят чрез оптимизация на средствата за издръжка на съответните институции”.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 81.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Заповядайте за изказване, господин Чобанов. (Шум и реплики. Смях.)
Моля за тишина в залата!
ПЕТЪР ЧОБАНОВ (ДПС): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми дами и господа, предложението наистина е сериозно и заслужава внимание.
Както виждам, в бюджета не е направен никакъв опит по посока фискална децентрализация, за която си говорим от толкова много време. Ето това е опитът, който можем да направим.
Предложението гласи: „Държавни институции, които заемат общински сгради, да започнат да плащат наем за тези сгради”. Което е напълно нормално – като ползваш нечия собственост, да плащаш и наем. Това би представлявало един допълнителен приходоизточник, и то собствен на общи