Гласуване №166
Закон за държавния бюджет на Република България за 2015 г. - второ четене - Член 50
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение. (Шум и реплики.)
Предложението е за прекратяване на разискванията. (Реплики.)
Гласували 141 народни представители: за 97, против 42, въздържали се 2.
Предложението е прието.
Дебатите са закрити.
Преминаваме към гласуване.
Подлагам на гласуване предложението на народните представители Лютви Местан и група, което Комисията не подкрепя.
Гласували 139 народни представители: за 45, против 78, въздържали се 16.
Предложението не е прието.
Поставям на гласуване предложението на народния представител Михаил Миков и група народни представители. Комисията не го подкрепя.
Гласували 149 народни представители: за 57, против 73, въздържали се 19.
Предложението не е прието.
Гласуваме предложението на Комисията в подкрепа текста вносителя за чл. 11.
Гласували 149 народни представители: за 95, против 39, въздържали се 15.
Предложението е прието.
Отрицателен вот – госпожа Нинова.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА (БСП ЛБ): Господин Вицепремиер, господин Калфин, правя този отрицателен вот към Вас, не към вносителите от ГЕРБ, защото този тип политика при тях сме го виждали при първия мандат. Тогава господин Дянков отвърза, така да се каже, социалните плащания от минималната заплата и когато тя растеше, те не следваха този ръст. Опитахме се миналата година да възстановим тази несправедливост и въпреки че законът не ни задължаваше, социалните плащания следваха и ръста на минималната заплата. Така че при тях това е нещо традиционно, не ни изненадва този тип политика, изненадва ни Вашето поведение.
Освен това плащане, Вие сте се съгласили да замразите още 14 социални плащания, тоест правите икономии в бюджета от най слабите групи. Замразявате: децата с увреждания, ваучерите за храна на работещи, помощ за първокласници, семейни помощи, помощ при бременност, хора с трайни увреждания, близнаците, майки студентки, обезщетения за безработица.
Преди малко чух едно Ваше изречение, което искрено ме изненада, а то е, че през годините, в които се е увеличавало майчинството, това не е довело до повишаване на раждаемостта, затова тази мярка е безсмислена и тя не подобрява демографската картина. Тази мярка не е единствената, която може да подобри демографската картина, там трябва да правим комплекс от мерки, но не споделям мнението Ви, че не е единствена.
Оттук нататък си задавам сам