Гласуване №10
Решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решение и действия по проекта АЕЦ "Белене" за периода 2006 до 09.2016г., довели до възникването на огромни задължения за българската страна -председател В.Симеонов
1. Контекст от стенограмата
РАМАДАН АТАЛАЙ: Редакционното ми предложение е с една точка:
„Народното събрание
РЕШИ:
Комисията по енергетика да направи проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по Проекта „АЕЦ „Белене“ за периода от 2006 г. до края на месец септември 2016 г., довели до възникване на огромни задължения на българската страна, в срок от три месеца и да представи доклад пред Народното събрание.“
Това е отговорното отношение, уважаеми колеги. Това е държавническият подход, уважаеми колеги! Това е отговорността към енергетиката, уважаеми колеги! Защото всичко друго – дали трябва да имаме ядрена енергетика, е отделна тема, дали трябва да продължаваме с фосилните горива, е следваща тема, дали трябва да имаме базови енергийни мощности или не, е работа на Енергийната стратегия. Но какво да кажем, когато Европейският съюз няма такава стратегия?!
Уважаеми колеги, нека днес да се изкачим на висотата на онова, което обществото очаква от нас. Да не се подадем на онези щевки и прищевки на тъй наречените „патриоти“, а Вие от ГЕРБ да се чудите по какъв начин и как да си задържите властта. Защото няма да е далеч денят, ще направите поредната грешка. Всяка авантюра води до грешки, колеги.
Затова още веднъж, за да е ясно за какво сме се събрали днес и какво искате Вие, като предлагате Проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия, то смятам, че ще се вслушате в нашето предложение и най-отговорно ще вземете отношение тук. Искам да чуя аргументи защо не искате Комисията по енергетика да си свърши задължението. Защо искате анкетна комисия? За да закачите там онези хора, които по една или друга причина смятат, че високият тон е сигурният аргумент, за да защитят онова, за което днес не са прави, или искате да защитите и да излезе наяве пред обществото кой, за какво и поради какви причина е изразходвал тези средства?!
Според мен това е най-правилното решение и смятам, че господин Добрев, ако не намери воля в себе си, може да поиска почивка и да попита началниците си, за да решите, че той е в състояние да поведе тази Комисия като нейн председател и да излезем с полагащото се решение. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря, господин Аталай.
Първа реплика – господин Байрактаров. След него – господин Делян Добрев и след последното изказване преминаваме към гласуване.
Междувременно моля парламентарните групи да имат готовност да си определят колегите, които ще бъдат членове на Комисията. (Шум и възгласи в ДПС и БСП ЛБ.)
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ (ПФ): Благодаря, господин Председател.
Господин Аталай, във Вашето изказване изрекохте куп неистини, а за някои авантюри дори и не понечихте да споменете. Странно защо не споменахте за авантюрат