Гласуване №3
Прогрома за работата на НС за 5 - 7 октомври 2016г.- предложение от П.Славов, Вили Лилков, Мартин Димитров и Методи Андреев - з-н за задълженията и договорите
1. Контекст от стенограмата
Първото предложение е направено от народните представители Петър Славов, Вили Лилков, Мартин Димитров и Методи Андреев. То е същото, каквото е и предложението им по ал. 8, а именно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за задълженията и договорите, № 654-01-81, от 8 юни 2016 г.
Заповядайте, господин Славов, да аргументирате предложението си.
ПЕТЪР СЛАВОВ (РБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Много рядко си позволяваме да правим предложения по чл. 50, ал. 3, освен ако наистина не е важно. Виждате, сега сме направили такова предложение четирима народни представители от две парламентарни групи. То възпроизвежда това, което е направено по чл. 50, ал. 8, а именно да се гледат промените в Закона за задълженията и договорите, касаещи така наречената „законна лихва“.
Защо казвам, че е важно, и защо казвам, че си струва да включим тази точка в дневния ред тази седмица? Колеги, по наши сметки ще ни струва горе-долу около 60 хил. лв. на ден по-малко лихви по Арбитражното решение за „Белене“, ако бъде приет този Законопроект, и то бъде приет максимално бързо.
Ако погледнете справката, която в резултат на нашите усилия да стане достъпно това Арбитражно решение все пак беше оповестено от Министерския съвет, още на втора страница от него ще видите горе как е написано, че НЕК е осъдена да заплати и…, и има таблица, в която има едни колосални суми от порядъка на около 450 млн. евро, върху които се дължи българска законна лихва на ден. Така че с този Закон, който слага таван върху размера на българската законна лихва, от момента на приемане на Законопроекта нататък тя ще се изчислява съобразно приетия Законопроект.
Всъщност Законопроектът, както може да очаквате от колегата проф. Лилков, е доста добре мотивиран. Той е първи вносител, базира се на много детайлно проучване на европейския опит и показва, че в България законната лихва е може би най-високата в Европейския съюз. Тя е така от близо 20 години, като размерът й, който се определя като основен лихвен процент на БНБ плюс надбавка от 10%, не е променян в последните 20 години. Тоест може да си направите сами сметката, когато е въвеждан преди 20 години, в онези години на хиперинфлация, фалити на банки и така нататък, че е имало съвсем други съображения и обосновка да има такава голяма надбавка. В момента основният лихвен процент е около 1%, или под, а ние слагаме 10 пъти повече от него добавка към основния лихвен процент, за да формираме тази законна лихва. Затова и на ден ни струват по 300 хиляди лихвите от „Белене“ и има реален шанс те да бъдат намалени, както обърнах внимание, с едни поне 60 хил. лв. на ден, така че моля Ви да го подкрепите. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Славов.
Моля, гласувайте предложението.
Гласували 123 народни представители: за 43, против 8, въздържали се 72.
Предложението не е прието.
Заповядайте за прегласуване, господин Димитров.
МАРТИН ДИМИТРОВ (РБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа! Обръщам се към Вас за прегласуване, първо, защото не всички колеги успяха да гласуват. И на следващо място, защото, ако Ви попитат българските граждани: защо законната лихва в България е по-висока от почти целия Европейски съюз, какво ще им отговорите?!
Защо в Белгия е 8%? Защо в Германия е 8%? Защо в Гърция е 8%? Защо в Естония е 8%? Защо в Испания е 8%? Защо в Ирландия е 8%? Защо в почти целия Европейски съюз е 8%, а в България тя е основният лихвен процент плюс 10%? Това натоварва изключително много гражданите и фирмите, когато имат задължения към банки, към мобилни оператори, към топлофикациите, към ерепетата и така нататък. Много хора заради това, уважаеми колеги, фалират, изпадат в несъстоятелност. Български граждани изпадат в изключително тежко състояние,