Гласуване №13
Закон за предоставяне на помощ за изплащане на задължения на "НЕК" ЕАД - второ гласуване - член 1
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, професор Гечев.
Прегласуване.
Гласували 117 народни представители: за 45, против 58, въздържали се 14.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване текста на вносителя за чл. 1, подкрепен от Комисията.
Гласуваме подкрепения от Комисията текст на вносителя за чл. 1.
Гласували 107 народни представители: за 86, против 11, въздържали се 10.
Член 1 по вносител е приет.
Отрицателен вот – заповядайте, господин Георгиев.
ЧАВДАР ГЕОРГИЕВ (БСП ЛБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Министър! Гласувах против текста, който се предлага от мнозинството, с пълното съзнание, че това е безсмислен текст. Противно на уверенията на госпожа Стоянова, Вие наистина подписахте празен чек и го дадохте в ръцете на Министерския съвет.
Този Закон е напълно безпредметен и безсмислен, ако няма основните условия, при които Министерският съвет ще вземе решение. Това именно са условията: размер на сумата, срокът на нейното връщане и какъв ще е начинът.
Защо тогава приемаме този Закон? Този Закон трябваше да бъде решение на Народното събрание, което просто да задължи Министерския съвет да уреди с допълнително споразумение предоставяне на някаква сума на НЕК, за да си изпълни задълженията по осъдителното арбитражно решение.
Оттук нататък Законът е абсолютно безпредметен и ще гласувам съзнателно „против“ който и да е текст, защото този Закон няма смисъл. Вие просто го опропастихте.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Георгиев.
Госпожо Стоянова, заповядайте.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: По чл