Гласуване №22
ЗИД на Закона за енергетиката - второ гласуване- параграф 5
1. Контекст от стенограмата
От името на вносителя докладът бе представен от господин Иванов.
В изложението беше посочено, че това е първи доклад след избиране на Комисията за енергийно и водно регулиране пряко от Народното събрание, а една от най-важните цели е била повишаване на доверието в работата й.
Чрез последователна работа както при изпълнение на дейностите по ценово регулиране, работа с лицензиантите и работа с гражданите, Комисията е успяла да постигне значителен напредък в прилагане на законовите и нормативните изисквания, а ценовата политика е довела до значително подобряване в състоянието на Националната електрическа компания.
Бяха дадени конкретни данни за проведени заседания на Комисията по направления, както и за трудностите, предизвикани от ограничените финансови ресурси през годината.
В последвалата дискусия бяха поставени въпроси от народните представители Искрен Веселинов, Таско Ерменков, Георги Недев и Драгомир Стойнов. В рамките на дискусията по зададените въпроси беше отбелязано, че е необходимо да се засили дейността по вътрешен контрол при подготовка на решенията на Комисията. Беше обърнато внимание на необходимостта от по-активна позиция при промяна на формите за финансова подкрепа на производителите на зелена енергия и топлофикационните дружества. Беше подчертана необходимостта от прилагане на административни и наказателни мерки към лицензиантите, които не изпълняват законово регламентирани задължения, като например това за изкупуване на енергийни съоръжения (трафопостове).
След приключване на дискусията се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: „за” – 15 гласа, без „против” и „въздържали се”.
Въз основа на гореизложеното Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР предлага на Народното събрание да приеме:
Проект!
РЕШЕНИЕ
по Доклад за дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране за 2015 г.
Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
Приема Доклад за дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране за 2015 г., № 620-00-9, внесен от Комисията за енергийно и водно регулиране на 31 март 2016 г.” Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Благодаря, господин Стоев.
Представен е и Проектът за решение.
Процедура – заповядайте, господин Веселинов.
ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ (ПФ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Правя процедура за допуск в залата на господин Иван Иванов – председател на Комисията за енергийно и водно регулиране, както и на членовете Валентин Петков, Светла Тодорова, Александър Йорданов, Владко Владимиров, Димитър Кочков, Ремзи Осман и Георги Златев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Уважаеми народни представители, гласувайте за допускане в залата на председателя и членове на Комисията.
Гласували 68 народни представители: за 66, против няма, въздържали се 2.
Моля, поканете членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране в залата.
Ще предоставя думата на председателя господин Иванов.
Господин Иванов, имате думата да представите доклада на Комисията. Досега бяха чути становищата на специализираните комисии. Вие имате възможност в рамките до 10 минути да направите резюме на доклада, който сте представили в Народното събрание.
ИВАН ИВАНОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, пред Вас е първият Годишен доклад на сегашния състав на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). По стечение на обстоятелствата неговото представяне съвпада с датата, когато беше избран този състав на Комисията. Когато Комисията встъпи в длъжност, състоянието на българската енергетика беше изключително тежко. За да обоснова това твърдение, ще заявя, че само в Националната електрическа компания (НЕК) натрупаните стари задължения бяха от порядъка на 3 млрд. 700 млн. лв., от които един милиард и 300 милиона – за Проекта „Белене”; един милиард за Проекта „Цанков камък”; към тогавашния момент над 900 милиона към двете американски централи за изкупуване на количество електроенерги