Гласуване №17
ЗИД на Закона за енергетиката - второ гласуване-нов параграф 1(става параграф 2)-предложение от Таско Ерменков, Жельо Бойчев и Драгомир Стойнев
1. Контекст от стенограмата
Предложението на колегите от ГЕРБ беше от всички вкупом, в един кюп да съберем 5%, независимо дали участват в оформянето на дефицита към Фонда, или дефицита в плащането на зелената и кафявата енергия, да плащат 5%.
В сблъсъка днес се вижда, че ние се опитваме да съберем недостига във Фонда не само от предприятията, които произвеждат електроенергия, но и от предприятията, които пренасят – преносните предприятия.
И затова сега, когато колегите предлагат и други питат защо не се включват и електроразпределителните дружества, идеята е не защото са частни, а защото са преносно предприятие. Вместо от електроснабдителното предприятие ЕСО да съберем 5% в момента, трябваше да пристъпим към друго действие, колеги, а именно – да намалим таксата на пренос към ЕСО, за да може по този начин да осигурим цена на електроенергията, която е справедлива за обществото.
Не казвам ниска цена, не казвам цена, която да не покрива себестойността, но онази цена, която е определена от Комисията по енергийно и водно регулиране и създава висока събираемост, много приходи и на ЕСО. За да не дадем възможност ЕСО в момента да разполага със 100 или 200 милиона печалба и да ги харчат така, както намерят за добре, по-добре, колеги, нищо че е временно, да подкрепим това, което предлагат в момента колегите за 5-те процента за ЕСО и „Булгартрансгаз”.
Следващата крачка, която трябва да направим, колеги, е да се обърнем към този Фонд като към онази институция, която трябва да покрива онзи недостиг от зелената и кафявата енергия или този Фонд да бъде като Здравната каса, откъдето да могат да се осигурят и заплатят всички приходи, които не са покрити, а не от Националната електрическа компания. Ако не направим това нещо, НЕК ще бъде винаги ощетена, ще бъде винаги онова предприятие, което по един или друг начин ще трябва да бърка в онези средства, които ги няма, за да плати.
Затова предлагам да подкрепим засега този текст, за да можем да дадем възможност и на Националната електрическа компания, и на Комисията по енергийно и водно регулиране да минем към следваща крачка, за да видим какво правим с Фонда и по какъв начин ще го структурираме. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Аталай.
Реплики към изказването на господин Аталай? Не виждам.
Други желаещи за изказване? Няма.
Уважаеми колеги, първо гласуваме предложението от народните представители Таско Ерменков, Жельо Бойчев и Добромир Стойнев, което Комисията не подкрепя.
Моля, гласувайте.
Гласували 117 народни представители: за 29, против 23, въздържали се 65.
Предложението не е прието.
ДОКЛАДЧИК ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Господин Председател, бих изчел следващия текст, но той беше свързан с гласуването на този, затова пак ще го изчета, тъй като трябва да го подложим на гласуване.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 1, който става § 2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Гласуваме това, което прочете току-що Валентин Николов – предложението на вносителя за § 1, който става § 2, подкрепен от Комисията.
Моля, гласувайте.
Гласували 116 народни представители: за 94, против 2, въздържали се 20.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: „Заключителна разпоредба”.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на наименованието:
„Преходни и заключителни разпоредби”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Изказвания? Няма.
Гласуваме наименованието „Преходни и заключителни разпоредби”, подкрепено от Комисията.
Гласували 111 народни представители: за 109, проти