Гласуване №12
ЗИД на Закона за енергетиката - второ гласуване-предложение от Д.Добрев и В.Николов... за нови параграфи по т.2
1. Контекст от стенограмата
Наистина в момента ние се опитваме да запушваме дупки с една черджица, която, като я дръпнем от единия край да запушим една от дупките, я късаме в другия край. И това е така, защото продължаваме да търсим вариантите на балансиране на системата чрез бирнически, мисля че господин Аталай го спомена на една от комисиите, методи на събиране на пари чрез такси, а не чрез пазарни методи и стимулиране на ефективност.
Продължаваме да търсим начин как да запушим дупките в НЕК, без да се интересуваме какво става в самия НЕК, какви са разходите там, дали е правилно управлението, дали това днешно управление на НЕК отговаря на изискванията и дали прави съответните реформи. Но, за съжаление, сме в ситуация, в която ни притиска и времето. Престои ценови период. В крайна сметка наистина, ако гледаме, колкото и да звучи жестоко, общите интереси на българския народ, хубаво е да търсим вариантите, в които да не се вдига цената на електроенергията. Един от тези варианти в момента е предлаганото от вносителите. Защото наистина дори с 10 стотинки, дори с 20 стотинки да вдигнеш електроенергията на хората, това няма да е никак добре на фона на тази бедност, до която е докаран българският народ. Пак казвам, в резултат на деиндустриализация, в резултат на всички действия, което са довели до тази деикономизация на България.
Затова Ви призовавам: нека днес да подкрепим тези, които смятате, че може да се подкрепи като временно решение, наистина е временно. Имайте предвид, че господин Симеонов е внесъл един допълнителен Законопроект, който вече е разпределен за гледане, а именно в областта на когенерациите. Нека тогава да влезем в един по-голям диспут какво е това високоефективно производство, защото има и Наредба 16-267, ако не се лъжа, от 2008 г., която го определя като параметри и която дава и съответните закони.
Но днес наистина сме изправени на границата, когато времето изисква да вземем това решение, за да можем все пак, до голяма степен, донякъде макар и бирнически, напълно отричам този подход в енергетиката, но засега единственият възможен, да дадем възможност на Комисията за енергийно и водно регулиране да формира цени, които няма да доведат до допълнително утежняване на българските граждани. Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Благодаря.
Има ли реплики към изказването? Няма.
Други изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване на § 1 и на предложенията към него.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Уважаеми колеги, първо ще гласуваме предложение на народните представители Делян Добрев, Валентин Николов, Александър Ненков и Мартин Димитров по т. 2, което не е подкрепено от Комисията – по т. 1 е прието, по т. 2 е отхвърлено, гласуваме неподкрепено от Комисията предложение.
Гласували 106 народни представители: за 58, против 25, въздържали се 23.
Предложението не е прието.
Гласуваме редакционно предложение, направено в пленарната зала, на народния представител Валери Симеонов – в § 1, в чл. 30 се създава ал. 4, чета за яснота:
„(4) Комисията не регулира цените за продажба на топлинна енергия и не определя цени по чл. 33, ал. 1 на производители, които съгласно одитираните годишни финансови отчети за някои от предходните три календарни години имат общи годишни приходи над 5 милиона…”
Предложението на господин Симеонов е „500 хиляди”. Нали така?
ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ (ПФ, от място): Може ли поотделно?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Точно, поотделно ги гласуваме – цифрата „5 000 000” да се замени с цифрата „500 000”.
Гласуваме!
Гласували 120 народни представители: за 43, против 14, въздържали се 63.
Предложението не е прието.
След „5 000 000” изречението продължава: „и приходите им от продажба на електрическа енергия от комбинирано производство на топлинна и електрич