Гласуване №21
Закон за оценка на риска по хранителната верига - второ гласуване - член 20а - предложение от Светла Бъчварова , Добрин Данев и Радослав Стойчев
1. Контекст от стенограмата
ат назначени със заповед на министъра, едва ли не могат да объркат политиката за безопасност на храните. Уверявам Ви, че без тях тази структура е изпразнена изцяло от съдържание. Толкова малка структура с такъв голям Закон и с толкова много ангажименти според мен няма да може да свърши работата, за която е предназначена. Тъй като вчера в една от репликите ми казаха: „Само ти си разбираш какво си говориш по отношение на този Център за риска”, ще кажа, че всеки от Вас е потребител, всеки от Вас иска хранителната верига да има контрол, за да може да консумира безопасни храни.
Давам няколко примера. Какво трябва да изпълнява този Център за риска?
Първо, преди няколко месеца учени на БАН установиха, че Е-тата, които се влагат в хранителните продукти при преработка, са вредни. Те не можаха да го докажат с достатъчно научни изследвания, тъй като това беше по проект, беше ограничен, но Министерството на земеделието и храните изпрати в ЕФСА своите анализи и коментари, за да се установи тези Е-та наистина ли са вредни и съответно какви мерки трябва да се вземат, за да се предотврати по-нататъшното им използване, ако те са вредни за тези, които ги потребяват и влагат като суровина.
Или заболяването „нодуларен дерматит”. Ами ако Центърът за риска не каже каква е методиката, какви мерки трябва да се вземат и съответно да бъдат използвани на територията на цялата страна, няма друга структура, която да може да го направи. Това е нейна задача. Но съгласете се, че с 13-14 човека, които ще бъдат заети с оценката на риска, това няма как да се случи, ако няма кой да помага, кой да дава становище и кой да разработва методи.
Затова ние предлагаме да се създаде такъв консултативен съвет, а той е в съответствие и със структурата на ЕФСА. Казахме, че ЕФСА е европейската структура, независимият орган, който осъществява дейностите по безопасност на храните. В структурата на ЕФСА съществуват научни комитети и групи от научни експерти, които осъществяват тази дейност. Защо да не направим и ние при нас подобен консултативен съвет? Той няма да бъде на щат, няма да бъде със задължение да им се плащат заплати, тъй като това са учени, които са ангажирани на други места, но имат капацитет да управляват процесите по отношение на хранителната верига. Благодаря. Предполагам, че сте ме разбрали за какво става въпрос и какво представлява тази структура, която трябва да бъде подпомагана.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Благодаря, госпожо Бъчварова.
Ако не са разбрали или има възражения, сега ще чуем реплики.
Има ли реплики? Няма. Значи всичко е ясно.
Някои от вносителите искат ли да реагират на това предложение? Не.
Други изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване на предложението на народните представители Светла Бъчварова, Добрин Данев, и Радослав Стойчев, което не е подкрепено от Комисията.
Гласували 87 народни представители: за 18, против 48, въздържали се 21.
Предложението не се приема.
ДОКЛАДЧИК РУМЕН ХРИСТОВ: Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 21:
„Чл. 21. (1) Структурата на ЦОРХВ включва и контактен център на ЕОБХ за комуникация и обмен на научна информация с ЕОБХ и с други международни и национални организации по оценка на риска по хранителната верига.
(2) Контактният център по ал. 1:
1. поддържа национална база данни за експерти по различните области на хранителната верига;
2. осъществява научно сътрудничество чрез координация на дейностите, разработване и изпълнение на съвместни проекти, обмяна на опит и най-добрите практики в областите от компетентност на ЕОБХ съгласно чл. 36 от Регламент (ЕО) № 178/2002.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Тези закони са като кодове някакви.
По-нататък.
ДОКЛАДЧИК РУМЕН ХРИСТОВ: Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 22:
„Чл. 22. Държавните и местните органи, обществените организации, физическите и юридическите лица са длъжни при поискване да предоставят необходимата информация и да оказват съдействие на ЦОРХВ за изпълнение на дейността му.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Благодаря.
Изказвания има ли по чл. 21