Гласуване №11
Решение за възлагане на Сметната палата да извърши одит на "Център за градска мобилност" ЕАД гр.София - предложение за редакция от Г.Свиленски
1. Контекст от стенограмата
Ако някой някъде си е позволил да не спази закона или да не харчи целесъобразно парите, той ще получи своята отговорност. Най-лошото и заради това, което не разбирам – Вие сте опозиция и естествено трябва да търсите пробойни. Това Ви е работата, това е част от демократичното общество и парламентарния живот. Това, с което не мога да се съглася с Вас, е следното: тъй като самото дружество изпълнява много важна стратегическа функция за гр. София, има голямо социално значение, много голямо социално значение, работи с много граждани, призвано е да осигури обществен достъпен, екологичен, модерен транспорт, най-лошото, което правите в момента, е да използвате епитети като „черна дупка”, „грабеж”, „далавери”. Това е много грешна политика, защото нарушава доверието на гражданите в това дружество и което и да е било друго.
Нашата задача като политици и държавници трябва да е точно обратна – да създаваме доверие в тези институции.
Как очаквате да нарушаваме доверието в тази институция, да използваме тези епитети и след това да очакваме гражданите да се чувстват удовлетворени от това, което изкарват, плащат и се возят в този транспорт? Само това не мога да разбера.
Предлагам да подкрепим решението, да се види наистина, че никой не желае по какъвто и начин да прикрива който и да било или каквито и да било дейности.
Призовавам всички колеги да подкрепим час по-скоро това решение. Вярвам, че Сметната палата ще излезе с обективна констатация. Разбира се, ако има своите препоръки, тя ще ги даде и, разбира се, принципалът и самото дружество ще се съобрази с тях. Моля да не демагогстваме повече от тази трибуна. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ, възгласи: „Браво!”.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики? Няма.
Други народни представители? Няма.
Дебатът е... (Реплики от желаещи за изказвания.)
Колеги, преди това – процедура: тъй като има още желаещи за изказвания, законодателната част на пленарното заседание да продължи до приключване на дебата и гласуване на Проекта за решение.
Има ли обратно становище?
Деца от детска градина ни чакат да ни поздравят за 24 май.
Гласуваме процедурното предложение – удължаването на времето до гласуването на Проекта за решение.
Гласували 99 народни представители: за 99, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Господин Ананиев, държите ли да се изкажете? Господин Ананиев се отказва.
Други народни представители? Няма.
Дебатът е закрит.
По проекта на Бюджетната комисия постъпи една редакционна промяна от господин Свиленски – вместо в заглавието и диспозитива „от 1 януари 2014 г. до 30 юли 2016 г.” да се чете „от 1 януари 2012 г. до 30 юни 2016 г.”.
Гласуваме редакционното предложение на господин Свиленски.
Гласували 104 народни представители: за 43, против 45, въздържали се 16.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Ерменков.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП ЛБ): Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, виждам, че има движение в залата и не съм сигурен, че всички успяха да гласуват, от една страна.
Имам една молба: все пак нека да не забравяме, че Центърът за градска мобилност не е поставен на празно място. Той е дошъл отнякъде, онаследил е нещо и ако е имало някаква порочна, гнила основа, защо да не я изчистим и нея във връзка с тази проверка, която в момента ще се направи? Няма нищо по-естествено от това да се започне две години преди създаването на Центъра за градска мобилност, преди пререгистрацията всъщност става въпрос, а не ново дружество, и да видим как е започнало – дали е започнало на чисто, дали няма нещо, което наистина му виси като камък на шията и за него ще бъде полезно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Това процедурно становище ли е, господин Ерменков?
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: