Гласуване №7
Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 г. - първо четене
1. Контекст от стенограмата
Имало е и други случаи на непоследователност в българската политика, но някак си политици са се отричали от думите си в някакъв промеждутък от време. Вие сте новатори, защото в рамките на едно изречение си казвате тезата и си я отричате сами. Още повече, че знаете, че между първо и второ четене няма как и няма да промените бюджета на ДОО, защото ще се наложи да актуализирате и големия бюджет преди още той да е влязъл в сила, тъй като големият вече е приет, а в него се съдържа бюджетът на ДОО.
Това го казвам политически – не изглеждате сериозно! Седнете и се разберете какво правите.
Що се отнася до аргументите Ви по същество, те не издържат, колеги.
Първият – Европа така искала и ни правела бележки. По тези показатели европейците отдавна сме ги стигнали и надминали. Те се пенсионират три години средно по-рано, отколкото българите, и живеят седем години повече средно, отколкото българите. Продължителността на живота там е по-голяма със седем години.
Другия Ви аргумент – няма пари в НОИ. Да, няма, но Вие не предлагате комплексно решение. Вие предлагате решение само на изхода – да намалим броя на пенсионерите, за да правим по-малко разходи. А на входа в Закона за бюджета Ви пише – нищо. Няма повече работни места, няма повече събираемост на осигуровките. Това е едностранно решаване на въпроса и то казва едно: държавата се оттегля от решаването на този проблем и оставя всичко в ръцете на хората. Оправяйте се сами.
Не приемате и ранното пенсиониране. Защо бе, хора? Не струва една стотинка на бюджета. Ранно пенсиониране с 0,4 % по-ниска пенсия до края на живота не струва пари на бюджета. И това не е бягство от проблема, че по този начин ще намалеят безработните. Безработните ще намалеят, ако в бюджета бяхте записали ръст на заетите. Няма го и това.
Нещо повече – бяга държавата не само от тази група хора, на които им предстои да се пенсионират. С този бюджет е бягство и от младите, не само от пенсионерите. (Председателят дава знак, че времето е изтекло.) Имам предвид намаляването реално на майчинството с 12 лв. Посягате на няколко групи български граждани през бюджета и демонстрирате абсолютна абдикация на държавата не само от социална политика...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря Ви, госпожо Нинова. Времето изтече.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: ...а изобщо от политика. Благодаря Ви, госпожо Председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики? Няма.
Няма други заявили желание за изказване. Дебатите са закрити.
Моля народните представители да влязат в залата. Предстои гласуване.
Поставям на първо гласуване Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 г., внесен от Министерския съвет на 1 декември 2014 г.
Моля, гласувайте.
Гласували 157 народни представители: за 115, против 42, въздържали се няма.
Предложението е прието.
За отрицателен вот – заповядайте, господин Кадиев.
Колеги, моля за търпение в залата. Ще има процедурни предложения, които ще бъдат подлагани на гласуване.
ГЕОРГИ КАДИЕВ (БСП ЛБ): Благодаря, госпожо Председател.
Благодаря още веднъж за възможността да изкажа отрицателния си вот.
Уважаеми колеги, моля за 30 секунди внимание, ще бъда съвсем конкретен защо гласувах „против”.
Гласувах „против”, защото искате да увеличите с четири месеца възрастта на хора, които почти нямат време да си взимат пенсията. Два милиона 170 хиляди пенсионери Ви благодарят в кавички.
Гласувах „против”, защото увеличавате пенсията на тези 2 млн. 170 хил. души с 20 стотинки на месец.
Гласувах „против”, защото увеличавате минималната пенсия с 9 стотинки на ден. Седемстотин хиляди български пенсионери са на минимална пенсия. И вместо да мислим как да приравняваме доходите, ние им даваме 9 стотинки на ден. Аз съм си