Гласуване №11
ЗИД на Закона за електронното управление - първо гласуване
1. Контекст от стенограмата
По време на дискусията в Комисията по транспорта стана ясно, че за последните 15 години са изразходвани може би 3 млрд. лв. до момента за различни ведомства, структури, администрации, но, така или иначе, към момента нямаме единен подход за постигане на ефективно електронно управление. Това, което се предлага в момента в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за електронното управление, решава именно тези проблеми. Създаването на централизирани структури ще обедини всички усилия, ресурси и средства, ще доведе до един наистина координиран подход, до свързване в реално време на различните институции и най-вече ще знаем след шестмесечния период, предложен в Закона за одит на всички съществуващи информационни системи в държавата, къде се намираме, какви усилия са необходими и какви средства, за да довършим най-накрая тази мечта, наречена „електронно управление”.
Това, което ще постигнем, приемайки Закона – поне на база анализите, които ни бяха представени – са икономии в размер на около 1,1 млрд. лв. на годишна база, а това е много лесно изчислимо, тъй като само човекочасовете, които ще бъдат намалени за различни административни услуги и дублиране на функции, са може би над 10 милиона човекочаса. Отделно обменът на хартиена документация, обменът на дублирана информация между ведомствата ще доведе също до икономии, така че много лесно можем да видим откъде се получават тези средства.
Законът създава прекрасни условия за развитие на информационните технологии за нуждите на държавата. България ще даде ясен сигнал и към Сектора на информационните и комуникационните технологии в страната, че най-накрая държавата има желание да работи по един съвременен начин, начин, по който много държави работят от много години и ние може би сме доста закъснели. Но, така или иначе, Законът е много добре написан, личи си експертният подход в него. Аз призовавам всички колеги в залата да го подкрепим, тъй като най-накрая ще постигнем едно ефективно, работещо звено, което ще се занимава с проблемите пред електронното управление на държавата. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Благодаря Ви, господин Христов.
Реплика на изказването на господин Христов? Няма.
Има ли друг желаещ за изказване?
Имате думата, колеги! Не виждам желаещи.
Закривам дебата.
Уважаеми колеги, подлагам на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронното управление, № 502-01-96, внесен от Министерския съвет на 23 ноември 2015 г.
Гласували 84 народни представители: за 83, против няма, въздържал се 1.
Законопроектът е приет на първо гласуване.
Уважаеми колеги, преминаваме към последната точка от дневния ред на заседанието, а именно:
ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА.
Вносители са Драгомир Стойнев и група народни представители, 14 октомври 2015 г.
Уважаеми господин Стойнев, заповядайте да представите Законопроекта.
ДРАГОМИР СТОЙНЕВ (БСП ЛБ): Благодаря Ви.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Мисля, че е излишно дори да навлизаме в мотивите на Законопроекта, тъй като това е една наша борба, която е от октомври месец – този Законопроект да влезе в пленарната зала, и се радвам наистина, че днес най-накрая успяхме, благодарение на Вашата подкрепа, което означава, че този Законопроект ще бъде приет на първо четене. Защото както ние, така и Вие разбирате колко е необходимо да се помогне на семействата, които отглеждат деца с у