Гласуване №7
ЗИД на Закона за държавния служител - първо гласуване-процедура за допускане в зала
1. Контекст от стенограмата
Колега Кирилов, ние ще направим нашите предложения и ще ги представим писмено.
Относно чл. 16а. Той се изменя така:
„Служебно правоотношение при непълно работно време
Чл. 16а. (1) Държавният служител може да бъде назначен по служебно правоотношение при непълно работно време само на експертна длъжност. Длъжностите, които могат да се заемат при непълно работно време, се определят в длъжностното разписание на съответната администрация. Дневната продължителност на непълното работно време не може да бъде по-кратка от четири часа и по-дълга от шест часа.”
Питам се, не можем ли тези четири часа да ги направим на два часа като минимална граница?! Трябва да видим как е по Кодекса на труда. Има някои позиции, в които дадена държавна администрация иска да назначи някой на непълно работно време – примерно да дойде, да преведе нещо от китайски, да разпечата две-три страници, да ги преведе и да ги даде на колегата си.
Това нещо би отнело примерно час, час и половина до два. Защо ние трябва да плащаме на всеки служител четири часа – знаем, че в цяла Европа практиката е да се плаща на час. Защо трябва да плащаме дори на хората, които не са работили четири часа? Ако има нещо, което може да се свърши за един час, защо трябва да плащаме четири часа?
Направих си труда да сметна примерно за 22 работни дни, ако младши експерт получава 600 лв., при пълен работен ден са му 27 лв. на ден. При четиричасов работен ден – 13,50 лв. на ден.
Ако направим промяна минималната граница да бъде два часа, бихме могли да спестим около 148 лв. месечно от всеки един такъв служител, назначен на двучасова работа примерно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Господин Илиев, желаете ли увеличение на времето?
ИЛИЯ ИЛИЕВ: Да, увеличете времето, господин Председател. Благодаря.
Мисля, че тук също е добре да се прецени дали не е добре да се промени минималната разлика. Това бяха моите препоръки, колеги. Благодаря, господин Председател, ще ги представим и в писмен вид.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Илиев.
Реплики? Няма.
За процедура – госпожа Светлана Ангелова.
Заповядайте.
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, правя процедурно предложение на основание чл. 46, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да бъде допуснат в залата заместник-министър Гълъб Донев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Гласуваме предложението, направено от народния представител Светлана Ангелова за допускане в залата на заместник-министър Донев.
Гласували 70 народни представители: за 67, против няма, въздържали се 3.
Моля, поканете заместник-министър Донев в залата.
За изказване думата има народният представител Данаил Кирилов.
ДАНАИЛ КИРИЛОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Най-напред искам да благодаря на предходния оратор, който навлезе доста в детайлите на предлаганите промени в Закона за държавния служител. Ако имам възможност, бих коментирал и част от предложенията.
Първо, искам да припомня и да подчертая, че това е петият поред Законопроект за държавния служител, който по време се очерта последен – внесен е на 21 март, както всички разбрахте. Стремежът на Правната комисия е той да бъде включен в пакета от четирите други законопроекта, които досега бяха приети на първо четене, и ако бъде подкрепен в залата в днешния ден, да бъде включен и в общия доклад, така че да може за второ четене всъщност да обсъдим предложенията в общо петте законопроекта.
За разлика от предходните четири законопроекта, сред които вносители са народни представители, това е Законопроект, внесен от Министерския съвет. В този смисъл той отразява виждането на централната, държавната изпълнителна власт по отношение на държавната служба.
Този Законо