Гласуване №13
ЗИД на Закона за пътищата - първо гласуване - вносители Петър Славов и Мартин Димитров
1. Контекст от стенограмата
Само за рехабилитацията на пътната мрежа, която е в лошо състояние в момента, по най-икономичните оценки, които сме правили, са необходими от порядъка на около 3 милиарда. Това автоматично Ви говори за какъв период преексплоатационен живот на една пътна настилка от 10 години, ни трябва, за да можем с тези 270 милиона, които събираме всяка година, да ремонтираме. Тоест по никакъв начин двете прави няма да се допрат една до друга, а ще има разминаване все повече и повече.
Шестмесечната винетка като начин на търсене, да репликирам господин Димитров, никога не сме казвали, че Директивата ни го забранява. Напротив, спазваме Директивата. Спазваме Директивата и нашият принцип е такъв, да я спазваме. Както и господин Енчев каза, тя е препоръчителна. Въпреки всичко се стремим да ги спазваме, а не ги нарушаваме.
От тази гледна точка търсенето на шестмесечната винетка, както и господин Добрев правилно каза, ще бъде много малко, това е по наши проучвания, по простата причина, че и хората, които се прибират в страната, и тези, които са за лятото – все пак летният сезон е три месеца, а не шест в България, ще се стремят да минимизират разхода си по отношение на пътуване. Точно по тази причина са въведени и седмичните винетки, и месечните винетки. Говорим, че анализът, който е правен от „Дорние консулт” още през 2004 г., когато е въвеждан винетният стикер като система за разплащане, тогава са препоръчали ясно и конкретно какъв да е принципът на винетните стикери като времетраене. Единствено приемам, и абсолютно съм съгласен с господин Димитров, това е решение по принцип и на правителството, въвеждането на електронната винетка да бъде от време до време – от дата до дата да е времетраенето на закупената електронна винетка. Това естествено ще бъде изпълнено, когато бъде въведена електронната винетка в действие.
Апелирам, основно за пътищата най-важно е генерираният приход. Бяха давани примери с Швейцария. Единствено там има годишна винетка, но дори да влезете за един ден в Швейцария, си купувате едногодишна винетка. Там няма различен стикер от годишната винетка, пък никой не говори, че има дискриминация спрямо ползвателите на пътната мрежа.
За да имаме добра инфраструктура, са необходими средства. А за да има средства, хората, които ползват пътищата, за да бъде абсолютно справедливо, трябва да плащат за тяхното възстановяване иначе няма от къде да дойдат приходи. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Лазаров. Успяхте да внесете разяснение и сега при гласуването да го направим информирано.
Уважаеми колеги, закривам дебатите по двата ЗИД-а.
Първо, гласуваме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата, № 554-01-186, внесен от Петър Славов и Мартин Димитров.
Гласували 155 народни представители: за 66, против 32, въздържали се 57.
Предложението не е прието.
Заповядайте, за прегласуване навярно, господин Димитров.
МАРТИН ДИМИТРОВ (РБ): Уважаеми колеги, не всички успяха да гласуват. Постоянно влизаха хора в залата. Предлагам процедура по прегласуване и се надявам това да не е поредният пример, който ще мине на третия път, на третия Законопроект, и то не за друго – аргументите са ясни, логиката я разбирате, така че призовавам да гласувате по съвест и да вземем заедно едно справедливо и добро решение за българските граждани.
Процедура по прегласуване, господин Председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Разбрахме, господин Димитров. Ще уважа Вашето желание.
Уважаеми колеги, прегласуваме Закона за пътищата, № 554-01-186, внесен от господата Славов и Димитров.
Гласували 155 народни представители: за 64, против 36, въздържали се 55.
Предложението окончателно не е прието.
Гласуваме втория Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътища