Гласуване №37
ЗИД на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на ЕС - второ гласуване -параграф 16 ( става параграф 15) - предложение от Светла Бъчварова, Добрин Данев и Дора Янкова
1. Контекст от стенограмата
За какво става въпрос? Има изключително императивно изискване всички да сключват договори за изкупуване на мляко с първи изкупвач, като изключенията, които предлага Министерството на земеделието и храните, са, че за стопанства, които отглеждат до 4 кози и до 9 овце майки, това не се отнася.
Предлагаме в тази категория да бъдат включени също така и стопанства, които отглеждат до две крави. Защо? Защото в България традиционно в личните стопанства се отглеждат едно-две животни с цел по-доброто социално положение на тези домакинства. По данни на Министерството на земеделието и храните от последния аграрен доклад, искам да отбележа, че такива стопанства са 46 700. В тези стопанства има 58 200 крави. Какво правим с възможността и изискването да се сключва договор? Правим следното: закриваме въобще личните стопанства в дворовете, което според мен не е честно, защото най-малко хората, които отглеждат тези животни, имат нужда да добавят доходите си, да ползват за лично потребление това, което получават като продукция, и изискването да сключват договор ще влезе в противоречие с изкупвачите. Няма изкупвач, който за стопанства с едно и две животни да отиде и да сключи договор – това, което се предполага с прилагането на този Регламент.
Освен това Регламентът дава правото всяка държава да избере дали да прилага изцяло договорната система. Регламент (ЕС) № 1308 казва: „Държавата може да избере да прилага договорната система, но може да има и друго решение.” Ние не сме в противоречие с Европейския регламент.
Нашето предложение е да бъде освободена тази група стопанства от задължителното договориране. Ако може, няма проблем, но ако не могат да сключат договори, трябва съответно да затворят техните стопанства. Струва ми се, че това е разумно от гледна точка на ситуацията, която съществува в България относно млечното говедовъдство.
И не на последно място, в България много се говори за кратките вериги. Има Наредба № 26, която казва, че всеки земеделски стопанин може да доставя директно на пазара при определени условия. Така записан текстът: че всички трябва да имат договори, означава, че аз ако имам стопанство даже и с по-голям брой животни, трябва да сключа договор със себе си ли?! Защото в противен случай по-нататък има санкции, които са непосилни, независимо от това какви са стопанствата за подпомагане. Искам да обърна внимание – това са около 100 хил. човека, които ще бъдат засегнати, ако смятаме всяко домакинство по двама. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯВОР НОТЕВ: Благодаря Ви.
Реплики към изказването? Няма.
Други изказвания, колеги? Няма.
Преминаваме към гласуване.
Гласуваме предложението на народните представители Светла Бъчварова и Добрин Данев, което не е подкрепено от Комисията.
Гласували 92 народни представители: за 35, против 10, въздържали се 47.
Предложението не е прието.
Преминаваме към гласуване на предложението, подкрепено от Комисията.
Моля, гласувайте.
Гласували 86 народни представители: за 73, против 7, въздържали се 6.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Комисията подкрепя текста на вносителя за § 17, който става § 16.
Параграф 18.
Предложение на народните представители Светла Бъчварова, Добрин Данев и Дора Янкова.
Комисията подкрепя по принцип предложението по т. 2, буква „г”, а останалата част е оттеглено.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 18, който става § 17:
„§ 17. В Глава пета се създава Раздел IIв с чл. 55д и чл. 55е:
„Раздел IIв
Първи изкупвачи на мляко
Чл. 55д. (1) Суровото краве, овче, козе и биволско мляко се изкупува от първи изкупвачи – физически или юридически лица, които са търговци по смисъла на Търговския закон и чиито обекти са регистрирани по реда на чл. 12 от