Гласуване №15
Закон за обществените поръчки - второ четене - Член 200 нов - процедура за прегласуване- Гр.Караджов
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване, колеги (шум и реплики) – правим прегласуване на предложението на господин Караджов за отпадане на ал. 3 и ал. 4.
Гласували 109 народни представители: за 49, против 20, въздържали се 40.
Предложението не е прието.
Гласуваме предложението на Комисията за създаване на нов чл. 200 – „Образуване на производство”, в редакцията му по доклада на Комисията.
Гласували 107 народни представители: за 82, против 8, въздържали се 17.
Предложението е прието.
Прегласуване – заповядайте, господин Караджов.
ГРОЗДАН КАРАДЖОВ (РБ): Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Колегите Божинов и Гьоков се движеха и нямаха възможност да гласуват.
Освен това, все пак си мисля, че залата погрешно е разбрала анонса, за който гласуваме.
Колеги, в момента гласувате да няма случайно разпределение на делата. Комисията за защита на конкуренцията действа като съд. В Стратегията, която гласувахме тук с огромно мнозинство – и за съдебната реформа, и за антикорупцията, ние специално наблегнахме на този текст, но сега в Закона за обществените поръчки, там, където се раздават порциите – Вие си спомняте, че това е знаменателен философски и фундаментален текст за раздаването на порциите на финансирането, та тук, където се раздават порциите на финансирането, Вие допускате един човек да разпределя порциите на финансиране.
РЕПЛИКА ОТ ГЕРБ: Кой, кой?
ГРОЗДАН КАРАДЖОВ: Защо?
Колеги, аз предлагам само една фразичка да се добави към така изработения текст от чиновниците на обществените поръчки. Те имат причина да Ви предложат да не е със случаен принцип, но ние сме народни представители, ние имаме причина да ги спрем. Ние имаме причина да искаме да е на случаен принцип и тази причина е гласовете на хората, които стоят зад всеки един от Вас. Опомнете се наистина!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуваме нов чл. 200 – „Образуване на производство”, в редакцията му по доклада на Комисията.
Гласували 108 народни представители: за 67, против 23, въздържали се 18.
Предложението е прието.
Отрицателен вот – господин Байрактаров.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ (ПФ): Благодаря, госпожо Председател.
Гласувах отрицателно, защото за пореден път една голяма част от колегите стават съучастници в изграждане на механизма за корупция и може би в хода на всичко това, което се случва през последните дни, е добре да Ви цитирам първото изречение от второто предисловие на „История славянобългарская” и да Ви кажа: „О, неразумни юроде, поради что се срамиш да се наречеш българин!” (Възглас от ГЕРБ: „Е-е-е!”.)
Така е, госпожо Дукова!
Ако трябва да репликирам в своя отрицателен вот колегата Димитров, би било редно да Ви кажа, че по този Закон не се гласува по съвест и в защита интереса на българските граждани и на държавата, а се гласува според партийната повеля. Вероятно голяма част от тези, които натискат копченцето, дори не знаят за какво го натискат. Това вече е срамно! Дано да ме разбирате ка