Гласуване №5
Програма за работата на НС за 18 - 20 ноември 2015г.-предложение от Петър Славов и В.Лилков за нова точка в дневния ред
1. Контекст от стенограмата
Предполагам, много от Вас са си задавали напоследък въпроса – а може би и наши избиратели са ни го поставяли, какво направи това управляващо мнозинство за малкия и средния бизнес в тази държава? За съжаление, ако погледнете пакетите данъчни закони, които сме подхванали от миналата седмица, ще видите, че някои, бих казал, доста недобри неща се предлагат, като почнем от данък „уикенд”, данък „градинка” и не знам си още какви други данъци – увеличаване на данъчно-осигурителната тежест с подобни неща. Надявам се, разбира се, преди второто четене те да паднат, но нека наистина да помислим и да направим нещо добро за малкия бизнес.
Ако това предложение се приеме, значително ще облекчим всички тези малки фирми, малки павилиончета, които виждаме, които в момента, минавайки този задължителен праг от 50 хиляди на година оборот, са принудени да водят едно доста усложнено счетоводство, да ангажират нарочен счетоводител, да подават всеки месец справки-декларации към органите по приходите и така нататък. Тоест това усложнение за тях е и затормозяващо, и скъпо. Вдигането на прага на 200 хиляди, а пък ако прецените, че е много, би могло да се обсъжда между двете четения да бъде примерно 100 хил. лв., колкото е стандартната граница в Европейския съюз, това нещо безспорно ще ги облекчи. Във всички случаи ще изсветли и голяма част от икономиката, тъй като много малки фирми са принудени, за съжаление, да крият обороти, за да не надхвърлят тези 50 хил. лв. Така поне на практика няма да го правят, така че Ви призовавам да го подкрепите. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване предложението за включване в седмичната ни програма на този Законопроект.
Гласували 160 народни представители: за 48, против 47, въздържали се 65.
Предложението не е прието.
Прегласуване – заповядайте, господин Ананиев.
НАСТИМИР АНАНИЕВ (РБ): Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Мисля, че това предложение е ключово и много важно. Доколкото разбрах, 2012 г. госпожа Менда Стоянова също е предложила вдигане прага на ДДС, но на по-малка сума. Нека да направим дебат каква да е сумата на вдигането на прага, а не да отхвърляме самото предложение, тъй като тази мярка е подпомагане на малкия и средния бизнес. Също така ще се изсветлят страшно много средства в икономиката. Затова Ви моля – най-вече колегите от ГЕРБ, все пак ние сме дясно правителство, с десни мерки и мисля, че това ще повлияе много добре на самата икономика.
Самата процедура по дерогация може да е за две години, за три години, нека да я пробваме, нека да видим как ще проработи. В Полша я вдигат два пъти, защото работи, защото има много добър положителен ефект за фиска. Благодаря.
ПРЕДСЕ