Гласуване №11
ЗИД на Закона за управление на етажната собственост - първо четене
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Реплики? Няма желаещи.
Други изказвания?
Господин, Аталай, имате думата.
РАМАДАН АТАЛАЙ (ДПС): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми колеги, може би този Законопроект трябваше да влезе още когато се вземаше решение от Министерския съвет във връзка с изпълнението на тази програма, свързана с енергийната ефективност.
Уважаеми колеги, в опита в момента на първо четене да дадем възможност на гражданите да бъдат улеснени при вземане на решения, свързани с ремонтите, свързани с всичко онова, което се случва в околоблоковото пространство и в самия блок, смятам, че и гражданите ще ни подкрепят.
Няма как, когато се очаква да бъдат санирани панелните жилища, да се очаква да се вземе решение 100% от всички, които живеят в този блок. Няма как и да вървим, така че да приемем определени закони, които да са противоконституционни, особено това, което е от предишните години, когато приехме с две трети да се вземе решение какво трябва да се случи в жилищния блок, в жилищната сграда. Тогава Конституционният съд реши, че няма как с две трети да бъдат решени тези въпроси, а трябва от 100% да бъдат решени.
Уважаеми колеги, когато вече има осигурени средства и всичко онова, което трябва да подредим в момента, оформяйки управлението в самия блок с избора на домоуправител, от там нататък вземането на решението с 50 плюс 1% да допуснем хората да могат да им се направи безплатно анализа за енергийната ефективност, да им се обясни на тези хора, че извеждането на вертикалните щрангове във входа, включително всички измервателни уреди, които ще бъдат изнесени на самия вход, по този начин вече всеки жител, всеки, който живее в този апартамент реално, ще има отчитане на получената енергия, и ние днес да сме против всичко това, което искаме да направим!
Аз, от името на Движението за права и свободи, ще подкрепим Законопроекта на първо четене с ясното съзнание, че между първо и второ четене това, което каза господин Марков, че трябва определени неща да се доуточнят. Убеден съм, че този Закон дори и това, което казаха колегите от БСП, да бъде прикрепено към онова решение, което е взето във връзка със санирането, също дори само този елемент да препокрием, пак е от полза. Затова, уважаеми колеги, приветствам внесения Законопроект, ще работим между първо и второ четене за изменение на определени членове и ще подкрепим на първо четене Законопроекта. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин Аталай.
Реплики? Няма.
Други изказвания? Не виждам желаещи.
Закривам дебатите.
Преминаваме към гласуване.
Моля, ако има колеги в кулоарите, нека да бъдат поканени.
Уважаеми колеги, гласуваме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост, № 502-01-56, внесен от Министерския съвет.
Гласували 107 народни представители: за 75, против 9, въздържали се 23.
Предложението е прието, с което и въпросният Законопроект на първо гласуване.
Преминаваме към следващата точка от дневния ред:
ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ ПО ИНДУСТРИАЛНА СОБСТВЕНОСТ.
Вносител е Министерският съвет на 31 август 2015 г.
Законопроектът е насочен към водеща комисия – Комисията по икономическата политика и туризъм. Друга комисия е Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
Моля госпожа Савеклиева от Комисията по икономическата политика и туризъм да представи доклада.
ДОКЛАДЧИК ДАНИЕЛА САВЕКЛИЕВА: Уважаеми господин Председател, първо искам да направя процедура.
На основание чл. 46, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за допуск в залата от Министерството на икономиката на Десислава Георгиева, началник на отдел в дирекция „Техническа хармонизация и политика за потребителите”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря