Гласуване №13
ЗИД на Закона за корпоративното подоходно облагане - първо четене- процедура - Янаки Стоилов точката да се отложи и да стане - т.1 за утрешното заседание
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: По същество процедурното предложение е за отлагане на точката, която да бъде точка първа за утре.
Обратно становище няма.
Подлагам на гласуване това предложение.
Гласували 117 народни представители: за 51, против 58, въздържали се 8.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Стоилов.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (БСП ЛБ): Единственото основание за прегласуването е да гласувате така, че да можем да работим според Правилника.
Ако Вие сте против прогресивното облагане на физическите лица, ако Вие сте против възстановяване на платения данък на по-бедните хора, ще го кажете, ще го аргументирате и ще го отхвърлите, но не може да се правите, че тези теми не съществуват в България, и не ни създавайте основание да смятаме, че както сте готови да правите измами в изборите, така правите измами в самото Народно събрание. (Възгласи: „Ееее!” от ГЕРБ.)
Моля за прегласуване. (Ръкопляскания и тропане по банките от БСП ЛБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване. (Силен шум и реплики от ГЕРБ и от БСП ЛБ. Реплика от народния представител Михаил Миков.)
Колеги, овладейте емоцията.
Гласували 116 народни представители: за 54, против 58, въздържали се 4.
Предложението не е прието.
По начина на водене – господин Миков.
МИХАИЛ МИКОВ (БСП ЛБ): Уважаема госпожо Председател, аз Ви призовавам и Вие да спазвате Правилника. Не може да се подменя смисълът и съществуването на българския парламент. Имате мнозинство да отхвърлите и прогресивното подоходно облагане, имате и мнозинство да не приемете облекчението на ДДС за детските храни и пособия. Имате мнозинство!
Защо се страхувате да обсъждате и да кажете аргументите си, или също както с полицаите искате да го направите през задния двор?! Това е недопустимо посегателство срещу смисъла на парламента, иначе няма смисъл от парламент. Тези неща можем да ги говорим и на други места, не във Вашите платени медии, а можем и на други места. Смисълът на парламента е друг. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
Имате спечелени избори, имате мнозинство, защо се страхувате да обсъждате тези въпроси?! Защо се страхувате да кажете на полицаите, че