Гласуване №90
Проект на Правилник за организацията и дейността на НС - Член 142 ( става член 155) - предложение от М.Манолова за отпадане на част от т.3
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Дуплика? Няма.
Други предложения? Няма.
Подлагам на гласуване предложението на госпожа Манолова в чл. 155 – тогава, когато може да бъде отстранен народен представител от едно заседание, т. 3 да стане: „гласува с чужда карта.”
Тя предлага завършекът на изречението „извън случаите по чл. 63, ал. 3” да отпадне.
Приемам във всички случаи на гласуване с чужда карта да има възможност за такава санкция на народен представител.
Гласуваме предложението на госпожа Манолова.
Гласували 93 народни представители: за 86, против 3, въздържали се 4.
Предложението е прието. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
Сега гласуваме пълната редакция на чл. 155.
Гласували 89 народни представители: за 88, против 1, въздържали се няма.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: В чл. 143 има постъпили предложения от Десислава Атанасова и група народни представители.
Комисията ги подкрепя.
Комисията подкрепя по принцип текста на проекта и предлага следната редакция на чл. 143, който става чл. 156:
„Чл. 156. (1) Председателят може да отстрани за повече от едно заседание, но не повече от три заседания, народен представител, който:
1. оскърбява Народното събрание, членовете на Министерския съвет, президента или вицепрезидента на републиката или други органи на държавна власт;
2. призовава към или упражнява насилие в залата или в сградата на Народното събрание;
3. повторно е гласувал с чужда карта извън случаите по чл. 63, ал. 3.
(2) Отстраненият от заседанието народен представител по ал. 1 и по чл. 155 не получава възнаграждение за заседанията, от които е бил отстранен.
(3) Народният представител има право да оспорва наложената дисц