Гласуване №88
Проект на Правилник за организацията и дейността на НС - Член 48 ( става член 49) - предложение от Д.Атанасова, Цв.Караянчева, Кр.Ципов, Д.Кирилов и Д.Лазаров
1. Контекст от стенограмата
МИХАИЛ МИКОВ: Да, тези идеи Ви ги давам, сигурно на някой от Вас ще се харесат. Това обаче няма да се хареса на хората, които смятат, че в България трябва да има нормален парламентаризъм, а те са повечето хора, които са извън тази зала – една голяма част от тях не отидоха да гласуват.
Ето това е знакът, който се дава с това гласуване. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, господин Миков.
Други отрицателни вотове? Няма.
Имаше предложение от народния представител Валери Симеонов, което беше в следния смисъл:
„Чл. 48. (1) Председателят открива заседанието като присъстват повечето от половината народни представители с изслушване на Химна на Република България.”
Мотивите бяха, че на всяко заседание на съветите се постъпва така.
При целия ми респект, уважение и преклонение към Националния химн, каквото предполагам, че имате всички Вие, аналогията между общинските съвети, които не са постоянно заседаващ орган и Парламентът (реплика от народния представител Мая Манолова), Ви призовавам да гласувате за предложението.
Който е за предложението, направено от господин Валери Симеонов, моля да гласува.
Гласували 97 народни представители: за 57, против 6, въздържали се 34.
Предложението не е прието.
Прегласуване – заповядайте, господин Касабов.
ВАЛЕНТИН КАСАБОВ (ПФ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, искам това прегласуване, защото за мен пускането на националния химн е от изключително важно значение.
Първо, химнът е 50 секунди. Петдесет секунди в сравнение с времето, голяма част от което тук загубихме за словоблудстване. Освен това химнът е един от символите на държавността и той трябва да звучи тук на най-високия форум на тази държавност. И още нещо, много важен мотив – като народни представители и избраници ние трябва да покажем образцовост.
Химнът означава образцовост и оттам нататък каквото ще да се случва в тази зала. Той е символ на държавност, символ на историчност, символ на настояще, на минало и на бъдеще. Това е смисълът на химна. Тази образцовост трябва да я покажем пред нашите избиратели и пред цяла България, защото в момента, когато отхвърляме слушан