Гласуване №12
Проект на Правилник за организацията и дейността на НС - Член 8 -предложение от Четин Казак
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря Ви, госпожо Манолова.
Реплики?
Други народни представители? Дебатът е закрит.
Преминаваме към гласуване.
Предложението на народните представители Алиосман Имамов, Четин Казак и Хамид Хамид е оттеглено.
Поставям на гласуване предложението на народния представител Четин Казак за допълнение в чл. 8, в ал. 1, т. 5, 11 и 13, където се добавя изразът „по предложение на Административния съвет”.
Комисията не подкрепя предложението.
Моля, гласуваме.
Гласували 143 народни представители: за 30, против 80, въздържали се 33.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Казак.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС): Благодаря.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Обръщам се отново към Вас с апел – уважаеми колеги, независимо от това кой е председателят на Народното събрание, това предложение, както казах, съм го правил многократно, защото то цели да реши един системен проблем в българския парламент. В българския Парламент трябва да се възстанови духът на колективното управление на администрацията, на функционирането на институцията Народно събрание, а не по подобие на други държавни органи, които по дефиниция са еднолични, да се вменяват необосновано високи правомощия към председателя на Народното събрание в тази материя. Нито Конституцията, нито какъвто и да е друг акт не дава основание с правилника на председателя да се вменяват такива широки правомощия, които отиват отвъд неговата роля да ръководи заседанията и да представлява институц