Гласуване №8
Предложение за произвеждане на национален референдум с въпроси: 1."Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно ?", 2."Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?", 3. "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?". -предложение от Янаки Стоилов - по въпрос 1 - процедура за прегласуване Ф.Попов
1. Контекст от стенограмата
ФИЛИП ПОПОВ: Ако подкрепим неговото предложение, няма да има загуба на гласове. Тези, които са гласували за загубилия мажоритарен кандидат, така наречен в едномандатните избирателни райони, няма да бъдат отишли нахалост тези гласове. Вие искате да има представителност, твърдите го днес тук цял ден, а в същото време при гласуването се получава нещо съвсем друго. Подкрепете това предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване.
Гласували 159 народни представители: за 48, против 78, въздържали се 33.
Предложението не е прието.
Сега поставям на гласуване предложението на господин Лютви Местан, който предложи следната редакция на първия въпрос: „Подкрепяте ли всичките 240 народни представители да се избират мажоритарно?”
Гласуваме предложението на господин Местан.
Гласували 163 народни представители: за 43, против 78, въздържали се 42.
Предложението не е прието.
Следващото предложение за редакция на първи въпрос е на господин Петър Славов, който предлага той да звучи така: „Подкрепяте ли народните представители да се избират мажоритарно чрез разширяване на преференциалното гласуване?”
Гласуваме предложението на господин Славов.
Гласували 159 народни представители: за 27, против 26, въздържали се 106.
Предложението не е прието.
Следва предложението на господин Лъчезар Никифоров, което гласи така: „Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно при пропорционално разпределение на манд