Гласуване №20
Предложение за произвеждане на национален референдум с въпроси: 1."Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно ?", 2."Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?", 3. "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?". - въпрос 3
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване. (Реплики от ДПС: „Той не е направил предложение. Няма предложение”.) Излязъл е по процедура за прегласуване, в движение го каза. Иначе за какво да излиза?
Гласували 196 народни представители: за 146, против 40, въздържали се 10.
Предложението е прието.
Господин Филип Попов – първи отрицателен вот, господин Георги Божинов – втори отрицателен вот. (Народни представители от ДПС става от местата си.)
Колеги, къде тръгнахте? Не сме гласували цялото решение! Гласуваме само редакции. (Шум и реплики.)
ФИЛИП ПОПОВ (БСП ЛБ): Благодаря, госпожо Председател.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Гласувах „против” така зададения въпрос, защото ние от Българската социалистическа партия спазваме Конституцията. За съжаление, останалата част от Народното събрание явно, с някои изключения разбира се, няма никакъв прочит по отношение на Конституцията. Има решение на Конституционния съд, който категорично обявява електронното дистанционно гласуване за противоконституционно – не само на българския, но и на германския Конституционен съд. Абсурдно е, защото нито един компютърен специалист, уважаеми колеги, не може да гарантира, ч