Гласуване №16
Предложение за произвеждане на национален референдум с въпроси: 1."Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно ?", 2."Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?", 3. "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?". - въпрос 2 - предложение от Янаки Стоилов
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване, колеги.
Гласували 196 народни представители: за 89, против 85, въздържали се 22.
Предложението не е прието. (Ръкопляскания от част от народните представители от БСП ЛБ.)
Преминаваме към редакцията на втория въпрос.
Първото предложение е на господин Янаки Стоилов, който предлага въпросът да звучи така: „Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите с предвиждане на санкция за неизпълнение на това задължение?”.
Гласували 188 народни представители: за 56, против 98, въздържали се 34.
Предложението не е прието.
Редакция по втория въпрос е предложил и господин Велизар Енчев. Той предлага следната редакция: „Подкрепяте ли задължителното гласуване при намаляване на държавната субсидия за партиите на 1 лв. за получен глас на избори?”
Подлагам на гласуване предложението за редакция на господин Велизар Енчев.
Гласували 155 народни представители: за 16, против 85, въздържали се 54.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване въпроса в проекторешението на Правната комисия, който звучи така: „Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?”
Гласували 181 народни представители: за 98, против 58, въздържали се 25.
Предложението е прието.
Господин Попов – за прегласуване.
ФИЛИП ПОПОВ (БСП ЛБ): Благодаря, госпожо Председател.
Правя процедура по прегласуване. В правото е непознато задължение без санкция. Тук ще бъдем прецедент. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Колеги, прегласуване.
Гласували 164 народни представители: за 80, против 59, въздържали се 25.
Предложението не е прието. (Възгласи.)
Остана третият въпрос, по който няма постъпили редакционни предложения.
Поставям на гласуване въпроса: „Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?”.
Режим на гласуване.
Гласували 197