Гласуване №87
Ратификация на изменението от Доха на Протокола от Киото към Рамковата конвенция на ОН по изменението на климата - първо четене-процедура за удължаване на р.време до приключване на т.4 и 5
1. Контекст от стенограмата
Особено Вие, младите хора, след 20 – 50 години ще забележите какви промени ще настъпят и какви големи катаклизми ще предизвикат унищожаването не само на континента, не само на България, а и на планетата Земя, затова бюрократично-чиновническото отношение е най-страшното, което може да е.
Неслучайно на 6 и 7 юли тази година в ООН, в Ню Йорк, Консултативният съвет на Социалистическия интернационал, който е най-голямата световна политическа организация от 167 държави, разгледа именно проблема за климатичните промени и на предстоящата среща COP в Париж те ще се доразгледат. Най-големите замърсители на въздуха са от три държави: Китай, САЩ и Европейския съюз. Една от задачите е 20% да се намалят именно въглеродните изпарения във въздуха, които предизвикват тези промени.
И не на последно място по важност, което трябва да отбележим – ТЕЦ-овете са най-големите замърсители на природата. (Шум и реплики от ГЕРБ.) Заради това трябва да се насочим – и това беше едно от предложенията, които направихме пред Социнтерна, той го прие и ще се предложи на следващата среща под егидата на ООН в Париж, която ще бъде през тази есен – да се работи по създаване на нови енергийни мощности, нов вид ядрени реактори, за което трябва да преосмислим нашата политика, за да възстановим наново политиката за връщане на ядрената енергетиката като алтернатива за климатичните промени, които съществуват в момента. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
За съжаление, очевидно е неразбирането в част от Вас, но тук се опитах да обясня на тези, които гледаха смешно. (Шум и реплики от ГЕРБ.) Въпросът, който стои, е най-малкото за оцеляването на всеки един човек. Когато гласуваме, трябва да вземем ясна позиция и правителството трябва да излезе с ясна позиция за възстановяване на ядрената енергетика в страната. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря.
Ще има ли реплики на изказването? Няма.
Процедура.
ДОКЛАДЧИК СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря, господин Председател.
Правя процедура за удължаване на работното ни време до приемане на точки 4 и 5. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
Уважаеми колеги, следващото е ратифициране на Споразумението, което върви с тази точка. Четвърта и пета точка, надявам се, тъй като колегите заявиха, че ще подкрепят, никой не е против предлаганите промени, ще бъдат гласувани максимално бързо. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря.
Обратно становище? Няма.
Гласуваме процедурното предложение за удължаване на работното време до окончателното приемане на точки 4 и 5 от приетата Програма.
Гласували 90 народни представители: за 65, против 15, въздържали се 10.
Предложението не е прието.
Прегласуване.
Не можахте да гласувате? (Шум и реплики.)
Моля за тишина, да чуем аргументите.
БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (РБ): Уважаеми господин Председател, нещо се случи с пулта, не можах да гласувам. Ако може да прегласуваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря.
Уважаеми колеги, прегласуване.
Надявам се сега пултът Ви да е наред.
Моля, прегласуване на процедурното предложение.
Гласували 97 народни представители: за 71, против 16, въздържали се 10.
Предложението е прието.
Има ли изказвания по обсъждания Законопроект на първо четене? Няма.
Моля, гласуваме... (Народният представител Таско Ерменков иска думата.)
ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА (ГЕРБ, от място): Няма, няма!
ДОКЛАДЧИК СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Е, обявихме гласуване. Какво пък сега?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Заповядайте, господин Ерменков.
Господин Иванов, той прояви желание преди това.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП ЛБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми