Гласуване №41
ЗИД на Закона за енергетиката - второ четене - параграф 11 (става параграф 15) -предложение от Д.Добрев и група н.п. - процедура за прекратяване на дебата
1. Контекст от стенограмата
Второто нещо: би могло да бъде също начин, по който инвеститори изграждат централи, след което тръгват по страната с едни големи камиони, познавате ги, събират тор и го използват. Този начин го забраняваме с този закон, ако така бъде приет, защото тук само животински производители могат да правят, и то въз основа на животни, които имат, а не отнякъде да се вземат допълнителни животни. Това също се спира.
Колкото до извъртането, не можах да разбера думата „пак” какво означаваше, защото не си спомням да съм се извъртал досега когато и да било.
Ако си спомняте, вчера на изказването в Комисията възразих по начина, по който е представен Законът, а именно с това, че за мен в Закона за енергетиката, извинявайте, може би не разбирам от животновъдство, но беше смешно да вкарваме 200 кокошки, които в началото бяха даже като носачки. Кокошки-носачки, след това решихме, че ще бъдат птици, за да не се уточняваме какви говеда ще бъдат в това нещо.
Възразих и против тригодишната регистрация на земеделския производител. Не съм възразил против нищо друго. И сега продължавам да възразявам против това нещо и затова пак поставих въпроса: дайте поне да избегнем кумулативността и дайте да намалим срока на регистрация на една година! При това положение няма никакво извъртане, има съвсем последователно поведение с въведени контролни методи, с начина, по който ние решаваме един въпрос, който, между другото, е важен, защото ако не се обработва животинската тор, тя има съответните емисии и съответният селскостопански производител е длъжен да плаща. Освен всичко друго това е един начин за стимулиране на животновъдството, както имах вече възможност в една от по предишните реплики да кажа. Така че, колеги, пак казвам: нещата не са толкова прости и еднозначни, но при начина, по който са направени, и ако вземете предвид тези бележки, които Ви ги казах, мисля, че има основание да търсим съгласие и подкрепа. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Благодаря Ви, господин Ерменков.
Заповядайте за процедура, господин Добрев.
ДОКЛАДЧИК ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Уважаеми господин Председател, правя процедура за прекратяване на дебатите по § 11. Опитът ни в Комисията от понеделник показа, че затънахме в дебата за оборската тор в продължение на повече от час. Опасявам се, че и тук може да стане така и да загубим много пленарно време на уважаемите народни представители. В този смисъл правя процедура за прекратяване на дебата по § 11 и преминаване към гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Обратно предложение? Няма.
Гласуваме прекратяване на дебата по § 11.
Гласували 122 народни представители: за 107, против 13, въздържали се 2.
Предложението е прието.
Първо гласуваме § 11. Предложението е от народните представители Делян Добрев, Мартин Димитров, Александър Ненков и Валентин Николов в частта, не подкрепена по т. 1 и 2 от Комисията.
Моля, гласувайте.
Гласували 112 народни представители: за 80, против 15, въздържали се 17.
Предложението е прието.
Заповядайте за прегласуване, господин Симеонов.
ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ (ПФ): Аз съм против всякакви манипулации в тази зала и мисля, че е редно да се прегласува въпросната част от предложението, тъй като бях свидетел как съвсем тенденциозно председателят на Комисията направи знак към ГЕРБ да гласуват „за”. Ей така го направи! (Оживление.)
Така че абстрахирайте се от знака на господин Добрев и гласувайте по съвест.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Прегласуваме предложението на народните представители Делян Добрев и група по т. 1 и 2, § 11, неподкрепено от Комисията.
Гласували 131 народни представители: за 107