Гласуване №17
ЗИД на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление - второ четене - нов параграф 5ж - предложение от Георги Кадиев
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Други народни представители за изказване? Няма.
Дебатът е закрит. Преминаваме към гласуване.
Подлагам на гласуване предложението на народния представител Георги Кадиев, което Комисията не подкрепя.
Гласували 119 народни представители: за 5, против 54, въздържали се 60.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване § 4 в редакцията по доклада на Комисията.
Гласуваме, колеги.
Гласували 111 народни представители: за 88, против 12, въздържали се 11.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Предложение на народните представители Борислав Борисов и група народни представители по § 4.
Комисията подкрепя по принцип предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 4, който става § 5:
„§ 5. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
„(2) Сроковете по ал. 1 не се прилагат, когато в едногодишен срок от датата на обнародване на решението на Народното събрание се произвеждат избори, с изключение на частични и нови избори за общински съветници и кметове. В този случай националният референдум и изборите се произвеждат на една и съща дата.”
2. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея думата „почивен” се заменя с „неработен”. ”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Изказвания?
Господин Стоилов, след него – господин Попов.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (БСП ЛБ): Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Правя редакционно предложение в т. 1, ал. 2 думата „едногодишен” да се замени с „шестмесечен”.
Включването на изискване за това когато има решение за провеждане на референдум и в следващата година се организират избори, референдумът да бъде проведен с изборите, означава да се забави с около една година изразяването на волята на гражданите. Това според мен не е в интерес, а в ущърб на пряката демокрация.
Целесъобразно е, когато този срок не е прекалено голям, а мисля, че половин година е достатъчно време, да не се организират два пъти такива кампании, два пъти хората да гласуват, но какво пречи, ако в началото на годината трябва да се проведе референдум, а в края на годината – избори, или обратно, всичко това да бъде изтласкано за сметка на референдума към по-късната дата?
В много случаи темите на референдума и кампанията на изборите нямат нищо общо. Организацията на референдума не е толкова сложна и мисля, че ние трябва да допуснем по принцип такава гъвкавост, но тя, пак казвам, не трябва да бъде в продължение на около една година.
Затова аз се обръщам към Вас да подкрепите тази промяна. Тя е в интерес на гражданите. Тя е в интерес както на пряката, така и на представителната демокрация, а не да залепваме по този начин почти винаги референдумите с изборите. В някои случаи това даже е противопоказно. Не искам да давам примери от европейската практика, където по някои важни теми умишлено въпросите се изваждат, за да не повлияят резултатите на референдума от моментните настроения, които се изразяват към изборите.
Има и примери, в които се показва, че доста спешно могат да се организират референдуми. Аз не апелирам към такава изключителна спешност, но това предложение смятам, че е много по-добро, отколкото този сравнително дълъг едногодишен срок. И то във време, когато целият живот се ускорява, динамиката на всички отношения с