Гласуване №18
ЗИД на Закона за лечебните заведения - първо четене
1. Контекст от стенограмата
МАЯ МАНОЛОВА: Наистина очаквам от министъра отговор в резултата от сливането на болници и какви са ползите за лекарите, за пациентите и за администрацията. (Силен шум и реплики.) И какво очаква да се случи след като уж доброволното сливане е свързано с задължителна секция...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря, вече влизате по същество! Давам звуков сигнал. Следва отнемане на думата!
МАЯ МАНОЛОВА: ... прекратяване на договори с НЗОК? Какво ще се подобри за пациентите? Утре всеки от Вас може да бъде пациент.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: В такъв ползотворен ден нека не се санкционираме с отнемане на думата!
Господин Министър, ще отговорите ли на въпросите? Не. (Силни ръкопляскания от ГЕРБ.)
Има ли други народни представители, които желаят да участват? Няма.
Дебатът е закрит.
Има кворум, госпожо Манолова. Оттегляте ли си предложението за поименна проверка? Ама заявете го, да не кажете после, че съм манипулирала...
МАЯ МАНОЛОВА (БСП ЛБ, от място): Да.
Колеги, нали чухте, че тя заяви, че оттегля поименната проверка? (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
Моля народните представители да влязат в залата, предстои гласуване.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 502-01-47, внесен от Министерския съвет на 9 юни 2015 г.
Гласували 128 народни представители: за 102, против 21, въздържали се 5.
Предложението е прието. (Ръкопляскания от ГЕРБ. Народни представители излизат от пленарната зала. )
Моля, колеги, не е приключило заседанието!
Господин Ерменков – първи отрицателен вот. (Смях, шум и реплики от ГЕРБ.)
Колеги, моля за още малко търпение!
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП ЛБ): Уважаема госпожо Председател!
Уважаеми колеги! За тези, които сте търпеливи и възпитани, е обръщението.
Гласувах отрицателно, не защото не искаме да имаме реформа и не защото министърът, който в момента си тръгва и видимо не го интересува какво ще кажем като опозиция (оживление), каза, че тези, които са против, са за това да се запази статуквото и това било много страшно.
Господин Министър, по-страшно от това да се запази статуквото е Вие да го направите по-лошо и това правите с Вашия Законопроект.
Вие не бутате здравеопазването в положителна посока, Вие го дърпате назад! Затова е по-добре да я няма Вашата реформа, по-добре е това да