Гласуване №65
ЗИД на Закона за подземните богатства - второ четене-параграф 19 нов
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря.
Обратно становище?
Господин Стоилов – обратно предложение.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (БСП ЛБ): Господин Председател, госпожи и господа народни представители! Не се страхувайте от истината, защото когато се стигне до важни въпроси, които засягат българските граждани като потребители, за дейността на търговските вериги, и когато започнат да излизат на бял свят истините, Вие искате всичко това да остане скрито и покрито. (Шум и реплики от ГЕРБ.) Истината! Истината! Оказва се, че всъщност понятието „инвеститор” е напълно неясно.
Аз се обръщам тук, оспорвайки прекратяването на дебата, да отправя призив към Комисията по икономическата политика и нейния председател в Закона за инвестициите да се даде определение на понятието „инвеститор”. Оказва се, че у нас много от тези компании са благотворителни, защото работят на загуба и всъщност допринасят за благото на българския народ.
Освен това трябва да открием една инициатива на парламента и на правителството – на тях да им се помага. Те работят на загуби, това е счетоводно отбелязано. (Шум и реплики от ГЕРБ.) И така ние да благодарим на тези, които са ги допуснали, и на това, че те помагат на българските граждани да се изхранват и да се издържат.
По тези въпроси трябва да се говори, уважаеми народни представители. Поради тази причина ние заобикаляме големите въпроси за движението на милиарди левове в българската икономика, за огромни обороти, от които, оказва се, голяма част от тези търговци трупат само загуби. Същото е в енергетиката, ако погледнем част от финансовия сектор, е същото, същото е в търговските вериги, същото е с добива на изкопаеми и прочее, и прочее.
Обърнете се и към партньорите, които имате, благодарете на тези инвеститори и нека да им бъде оказвана още по-голяма подкрепа, за да могат да работят за благото на българските граждани. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря, господин Стоилов.
Уважаеми колеги, гласуваме предложението на господин Добрев за прекратяване на дебата по настоящия § 13.
Моля, гласувайте.
Гласували 109 народни представители: за 84, против 23, въздържали се 2.
Предложението е прието, с което закривам дебата по настоящия параграф и преминаваме в режим на гласуване.
Първо, трябва да гласуваме предложение на народния представител Димитър Делчев и група народни представители, неподкрепено от Комисията. (Размяна на реплики между народните представители Михаил Миков и Мартин Димитров.)
Уважаеми колеги, моля без реплики в залата от място.
Гласували 103 народни представители: за 8, против 40, въздържали се 55.
Предложението не е прието.
Следващото предложение, което гласуваме, е на народния представител Делян Добрев за редакционна поправка в чл. 19, ал. 2 – вместо „ал. 2” се изписва „ал. 1”.
Тоест новият редакционен текст, който гласуваме, е:
„(2) Уговорки в нарушение на ал. 1 са нищожни.”
Нали така, господин Кънев?
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР КЪНЕВ: Точно така. Има техническа грешка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Гласуваме тази редакционна поправка.
Гласували 111 народни представители: