Гласуване №3
ЗИД на Закона за електронните съобщения - първо четене
1. Контекст от стенограмата
– едни от основополагащите принципи на всяко демократично общество. Именно заради това в предния мандат, въпреки всички критики, които можем да понесем за едно или за друго, ние не си позволихме да нарушим мандатността на нито един орган, изхождайки именно от това, че те са избрани от предния мандат на Народното събрание, за да контролират дейностите в една сфера по време на нашето управление.
Какво си мислите в момента, че правите, обсебвайки цялата власт по вертикала и хоризонтала, уволнявайки безцеремонно, разправяйки се с хора – професионалисти и експерти, които работят дълъг период от време на различни позиции?
Първо, това по никакъв начин не се връзва с вашето предизборно обещание да управлявате с целия потенциал на нацията. Целият потенциал на нацията не може да има един- единствен партиен цвят.
Това, което правите в момента с този закон, е абсолютно укоримо! Вашето нетърпение, предвид предстоящата цифровизация, е ясно, защото такъв беше първият въпрос на депутати от ГЕРБ, зададен към висш представител на Европейската комисия господин Коласанти още през месец септември миналата година – за намеренията да изчистите тези органи. Отговорът на господин Коласанти, няколко пъти вече цитиран в тази зала, но мога да ви го припомня, казва: „В никакъв случай не нарушавайте мандати на един орган, защото това се приема от Европейската комисия като недемократична мярка, като мярка за политически натиск. Ако ще променяте мандати и тяхната продължителност, направете го от следващия мандат занапред” – това се казва категорично.
Какво правите с това, че намалявате срока на мандатите от шест на пет години?! Не чух някой да извади разумен аргумент защо го правите - за да освободите тези хора от месец април, за да изберете на тяхно място подвластни на вас хора.
Защо Ви е цялата власт в държавата, при това упражнена по брутален и безцеремонен начин?!
Истински се надявам, че в тази зала има и мислещи хора, хора с морал и отговорност, които ще си дадат сметка именно за това: не могат да се газят правила, оправдавайки се какво се е случило в предишния и в по-предишни мандати.
Госпожо председател, изобщо не е изненадващо защо само за няколко месеца рейтингът на Народното събрание падна с 30%.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ, от място): Заради вас.
МАЯ МАНОЛОВА: Вие сте управляващото мнозинство, вие имате 150 души. Заради това, че гласувате безумни закони, с които погазвате основни демократични принципи, заради това, че уволнявате безразборно и не се спирате .пред нищо.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ, от място): Народното събрание уволнява? Вие добре ли сте?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря на госпожа Манолова.
Реплики? Няма.
Други народни представители? Няма.
Закриваме дебата.
Моля, гласувайте на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения.
Гласували 110 народни представители: за 86, против 24, въздържали се няма.
Предложението е прието. Благодаря Ви.
За процедура.
ДОКЛАДЧИК ИСКРА МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви, госпожо председател.
Уважаеми дами и господа народни представители! На основание чл. 45, ал. 2, т. 5 предлагам отлагане на гласуването на второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за генетично модифицираните организми със следното основание. След одобрението на работната програма на Народното събрание за тази седмица в постоянната Комисия по околната среда и водите постъпи предложение от народен представител – член на комисията, за допълнение към доклада, подготвен за второ четене на законопроекта. Допълненията, които се имат предвид, определено подобряват текстовете на законопроекта. Вчера те бяха обсъждани на заседание на постоянната комисия. Има извънредно заседание на комисията и днес, за да може да бъде подготвено допълнение към доклада за второ четене.
В тази връзка и на основание на т