Гласуване №42
Решение за избиране на постоянна Комисия за контрол на ДАНС - т.1
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Господин Местан, тази номинация беше подложена на гласуване и прегласуване, поради което няма как да очаквате, че за трети път ще я подложа на гласуване.
Други желаещи за изказвания не виждам.
След поименното гласуване и отхвърляне на един от предложените кандидати са избрани петима членове на комисията. Парламентарната група на Движението за права и свободи има възможност занапред да предложи нова номинация. Разбирам, че това няма да се случи в днешното пленарно заседание.
Преминаваме към следващото проекторешение за избиране на Комисия за контрол на Държавна агенция „Национална сигурност“.
Моля вносителите за доклад.
Димитров, заповядайте.
ДОКЛАДЧИК ТОДОР ДИМИТРОВ: Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, представям ви проект за решение за избиране на Комисия за контрол на Държавна агенция „Национална сигурност“, както следва:
1. Комисията за контрол на Държавна агенция „Национална сигурност“ се състои от шест народни представители – по един от всяка парламентарна група, и се председателства на ротационен принцип на две последователни сесии от представители на парламентарните групи извън най-голямата парламентарна група. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Моля, гласувайте проекта за решение по точка 1 от раздадените ви материали.
Гласували 218 народни представители: за 213, против 1, въздържали се 4.
Предложението е прието.
Гласувахме предложение за тази комисия.
Поддържате ли, господин Гяуров, за поименно гласуване на членовете на комисията?
Моля ви за предложения относно състава й.
Господин Стоилов, заповядайте за процедура.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Госпожо председател, госпожи и господа народни представители! Във връзка с персоналните предложения, които ще бъдат направени за тази комисия, предлагам да се приеме решение, преди те да бъдат гласувани, да се поиска съответстваща проверка и в тази комисия да не могат да участват актуални сътрудници на специалните служби. С аргумент за по-силното основание – след като бивши сътрудници не могат да участват в определени комисии, смятам, че това правило трябва да бъде разширено, защото това трябва да са свободни хора, които да контролират дейността на службите, а не да бъдат техни неявни представители. Същото би трябвало да се отнася и за Комисията по вътрешна сиг