Гласуване №27
ЗИД на Закона за лечебните заведения - първо четене
1. Контекст от стенограмата
Страшното е, че в момента тези пари се използват неефективно, нерационално и ние искаме да въведем ред и в това отношение. Най-вероятно това ще стане с последващи законодателни промени, както и с действия от страна на изпълнителната власт в лицето на Министерството на здравеопазването. Със сигурност има какво да се желае между първо и второ четене на този законопроект. Самите ние също сме достатъчно критични към него, чуваме не само политиците отляво, които са наша опозиция и задължително трябва да бъдат критични, но слушаме и неправителствените организации, слушаме и гражданите, слушаме и лекарите. Надявам се, както Менделеевата таблица е направена от Менделеев преди много, много години и той е оставил празни кутийки, които да бъдат запълнени със следващите елементи, които ще бъдат открити, така и тук да изчистим някои от нещата, които пораждат спорове и съмнения, така че на второ четене ние да имаме наистина едни работещи промени в Закона за лечебните заведения. Да се даде спокойствие на болничната мрежа, така че тя да изпълнява своето предназначение.
Що се отнася за спешните кабинети – провокиран съм от изказването на госпожа Манолова. Да, имаше такава идея, защото очаквахме, че „Спешна помощ” няма да покрие евентуалния натиск от отпадането на определени лечебни заведения и няма да може да се справи с транспортирането на пациентите от отпадащите лечебни заведения към областните болници. Оказа се, че „Спешна помощ” засега се справя много добре, защото среднодневно се налага да транспортира 3-4 остри и спешни случаи, които наистина се нуждаят от болнично лечение.
Това не трябва да ни успокоява, напротив, ние трябва непрекъснато да следим пулса на патологията в тези населени места, в които ще отпаднат или вече има отпаднали болнични заведения, защото е много трудно стереотипът на едно население, което години наред е имало до себе си едно заведение за болнична помощ, да го трансформираш в друг вид стереотип – да очаква и да има нагласата, че ще има подобен вид помощ на друго място.
Ние сме отговорни не само като политически лица, а и като лекари, като хора, така че в никакъв случай няма да позволим да се случи нещо негативно на българските граждани. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви, господин Цеков.
Има ли желаещи за реплики? Няма.
Има ли други народни представители, желаещи да вземат отношение към законопроекта? Не виждам.
Закривам дискусията.
Призовавам народните представители, които не са в залата, да влязат, предстои гласуване на много важен законопроект.
Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 002-01-5, внесен от Министерския съвет на 11 януари 2010 г.
Гласували 118 народни представители: за 96, против 12, въздържали се 10.
Предложението е прието.
Отрицателен вот поиска народният представител Георги Пирински.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (КБ): Благодаря Ви, госпожо председател.
Уважаеми народни представители, гласувах „против” този законопроект, тъй като той сериозно задълбочава основния проблем пред здравеопазването, а той е достъпът на гражданите до надеждна медицинска помощ.
В своето изказване господин Цеков спомена, че самият той не е очаквал, че трябва да бъдат закрити толкова много болници.
РЕПЛИКА ОТ ГЕРБ: Доктор Цеков.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Ако предпочитате, д-р Цеков, с уважение към Вашата компетентност, но явно е, че Вие сте тръгнали към орязването на парите за болниците без да знаете какво ще се случи.
Този законопроект, който сега ни предлагате, не дава никакъв отговор на въпроса, който тревожи цялото общество. По медиите изобилстват материали не за измислени, а за напълно реални протести и тревоги на хората и няма дума за онова, коет