Гласуване №30
Правилник за организацията и дейността на 41-то Народно събрание на Република България - член 36-38
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: От името на Временната комисия смятам, че предложението е уместно и предлагам на председателя да подложи на гласуване този текст с тази редакционна корекция.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване редакцията на чл. 36, 37 и 38 с възприетата редакционна поправка в ал. 1.
Моля, гласувайте.
Гласували 165 народни представители: за 163, против няма, въздържали се 2.
Текстовете са приети.
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: По чл. 39 има предложение от Парламентарната група на Синята коалиция в ал. 4 да отпаднат думите „или прекъсва”, както и цялото второ изречение и алинеята добива следния вид:
„(4) Председателят прекратява заседанието, когато в залата няма необходимия кворум.”
Временната комисия не подкрепя предложението.
Временната комисия подкрепя текста на чл. 39.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Има ли изказвания?
Госпожо Михайлова, заповядайте.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (СК): Благодаря ви много.
Предложението, което правим, е предложение, което правихме и в миналия парламент. Става въпрос за следното.
В ал. 4 е казано, че когато няма кворум, председателят прекратява или прекъсва заседанието. Сами разбирате, че това са две хипотези при една и съща ситуация – няма кворум в залата и оставяме на председателя субективно да реши дали да прекрати заседанието, или да го прекъсне – нещо, което смятаме, че не е редно, независимо от това кой е председател на заседанието на парламента. Казвам „независимо от това”. В миналия парламент направихме това предложение, правим го и сега. Това субективно решение ще го вземе председателят, който в