Гласуване №7
Ратификация на Петия допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа-първо четене
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК ЖИВКО ТОДОРОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители!
„На редовно заседание, проведено на 16 декември 2009 г., Комисията по външна политика и отбрана разгледа внесения от Министерски съвет законопроект.
Петият протокол към Споразумението е изготвен, за да бъде отразен опитът, както и да бъдат решени някои проблеми, възникнали при участието на Щаба на бригадата в операцията на Многонационалните сили в Афганистан. С него се цели повишаване на оперативната съвместимост между бригадата и НАТО, като се въвежда изрично принципът за работа съгласно стандартизационните документи на Алианса. Възлагат се допълнителни функции на политико-направляващия Комитет на инициативата. Регламентира се участието в структурите на бригадата на държави със статут на наблюдатели. Въвежда се по-детайлна регламентация на условията за заемане на длъжности в рамките на щата на военното формирование, както и на статуса на членовете на Щаба и техните семейства. За по-голяма оперативност при изпълнение на задачите във връзка с провежданата мисия се установява възможност командирът на бригадата да сключва договорености, свързани с въпроси от логистично или техническо естество.
Поради това, че Петият протокол се явява изменение на ратифициран международен договор с военнополитически характер, изпълнението на националната процедура изисква неговото ратифициране със закон от Народното събрание.
С оглед на изложените от вносителя мотиви, след провеждането на обсъждане и гласуване, Комисията по външна политика и отбрана прие следното становище с единодушие:
Приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 8 от Конституцията на Република България, да ратифицира със закон Петия допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа, подписан на 21 октомври 2009 г. в София”. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря на господин Тодоров.
Има ли народни представители, които искат да вземат отношение по обсъждания законопроект за ратификация? Няма.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Петия допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа, № 902-02-17, внесен от Министерския съвет.
Моля, гласувайте.
Гласували 110 народни представители: за 110, против и въздържали се няма.
Предложението е прието единодушно.
Заповядайте за процедура, господин Тодоров.
ДОКЛАДЧИК ЖИВКО ТОДОРОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, правя процедурно предложение за разглеждане и гласуване на законопроекта на второ четене.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Предлагам да гласуваме направеното процедурно предложение.
Гласували 108 народни представители: за 108, против и въздържали се няма.
Предложението е прието единодушно.
ДОКЛАДЧИК ЖИВКО ТОДОРОВ: Уважаема госпожо председател, предлагаме на второ гласуване Закона за ратифициране на Петия допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа с член единствен, който гласи:
„Член единствен. Ратифицира Петия допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа, подписан на 21 октомври 2009 г. в София”. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на второ гласуване с негови