Гласуване №2
Програма за работата на НС за периода 22 - 24.07.2009г.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Регистрирани са 200 народни представители. Налице е изискуемият се по Конституцията кворум, поради което откривам настоящото пленарно заседание. (Звъни.)
Съгласно проведените консултации на Председателския съвет, ще предложа на вашето внимание Проект за Програма за работата на Народното събрание за периода 22–24 юли 2009 г.:
1. Проект на Декларация за основните приоритети на Четиридесет и първото Народно събрание на Република България. Вносители са: Лъчезар Иванов, Яне Янев, Ваньо Шарков, Десислав Чуколов, Иван Иванов и Атанас Семов.
2. Приемане оставката на Министерския съвет на Република България.
3. Прекратяване пълномощията на народен представител.
4. Проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Вносител е Искра Фидосова – председател на Временната комисия по подготовка на правилника.
В срока по чл. 40, ал. 3 от сега действащия правилник до 18,00 ч. вчерашния ден, преди настоящото пленарно заседание, не са постъпили предложения от представители на други парламентарни групи, поради което предлагам на вашето внимание да гласуваме Проектът за програма за работата на Народното събрание така, както го изчетох.
Който е съгласен с така предложеният Проект за Програма за работата на Народното събрание, моля да гласува.
Гласували 220 народни представители: за 215, против няма, въздържали се 5.
Програмата за работата на Народното събрание е приета.
Съгласно консултациите на Председателския съвет се уточнихме първа точка от дневния ред, а именно разглеждане на Проекта за Декларация за приоритетите на Четиридесет и първото Народно събрание, да бъде излъчвана пряко от Българското национално радио и Българската национална телевизия.
Моля, който е съгласен с така направеното предложение от името на Председателския съвет, да гласува.
Гласували 220 народни представители: за 208, против няма, въздържали се 12.
Приема се предложението за пряко излъчване на т. 1 от настоящия дневен ред по Българското национално радио и Българската национална телевизия.
Ще направя още едно процедурно предложение. Тъй като сега действащите правила, по които работим, от действащия към момента Правилник за организацията и дейността на Народното събрание, явно гласуване се осъществява в четвъртък и в петък, а днес заседаваме в сряда, предлагам да приемем решение, че след обсъждане на точки от дневния ред всяка точка да бъде гласувана явно на настоящото пленарно заседание.
Който е съгласен след приключване обсъждането по съответната точка от дневния ред да провеждаме яв