Гласуване №3
Решение за промени в състава и ръководството на Комисията по труда и социалната политика
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Моралът е имплицитно въведен в правните норми, така че това са две неотделими понятия.
Заповядайте, господин Местан, за реплика.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми господин Велчев, уважаеми колеги! Впрягам волята си, за да говоря максимално добронамерено, но не мога да премълча следното.
Уважаема госпожо председател, казахте, че моралът се съдържа имплицитно в правните норми. Това безусловно е вярно, но ако беше самодостатъчен, ние нямаше да имаме нужда нито от Конституция, нито от закони. Обществените отношения трябваше да бъдат регулирани, да речем, от Библията. Взех думата, за да ви предпазя от изкушението да не станем апологети на шериата, например. (Шум и смях в КБ.) Парадокс, защото връзката морал – право е абсолютно непреодолима, но невинаги е симетрична. Твърде често е асиметрична. Разбира се, че е така.
Не е морално например да се отнемат две трети от доходите на определена категория български лица с новия Закон за бюджета и с държавното обществено осигуряване, но това вече е право, вече е закон. Ето ви една асиметрична връзка. Затова, ако нашите решения няма да се основават на основния закон, ако няма да се основават на законите, на правилника, ние ги вкарваме в режим на лична преценка, което вече няма нищо общо с правовата държава, и ви уверявам, че изхождайки от гледна точка на морала, прекият резултат е изяждане на самия морал. Това е големият риск и същината на дебатите във връзка с конкретния казус за освобождаването на един председател на комисия. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Втора реплика? Няма желаещи.
Дуплика ще ползвате ли, господин Велчев? Не.
Друг народен представител? Няма.
Закривам дебата по обсъжданата точка от дневния ред, преминаваме към гласуване.
Преди това да припомня проекта за решение с направените писмени изменения в правното основание:
„Проект
РЕШЕНИЕ
за промени в състава и ръководството на
Комисията по труда и социалната политика
Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 18, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, във връзка с чл. 22, ал. 4 и § 2 от Допълнителните разпоредби, при условието на чл. 20, ал. 1 от правилника
РЕШИ:
Освобождава Емилия Радкова Масларова като председател на Комисията по труда и социалната политика.”
(Частични ръкопляскания от ГЕРБ. Смях от ДПС и КБ. Шум и реплики.)
Моля народните представители да гласуват проекта за решение.
Гласували 170 народни представители: за 112, против 58, въздържали се няма.
Решението е прието.
Отрицателен вот – заповядайте, господин Станишев.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Гласувах против това решение на Народното събрание, защото то представлява абсурд и е фарс. То е абсурд от правна и процедурна гледна точка. Това пролича дори във вашите мотиви и обяснения и няма никакво основание да се освобождава госпожа Масларова от председателството на Социалната комисия на парламента.
Гласувах против това решение, защото това е и политически абсурд, и фарс. Вие сами се отказвате от споразумението, което беше подписано и договорено между парламентарните групи, и посягате върху демократичното право на всяка група да определя кой да я представлява в ръководствата на комисиите на парламента.
Гласувах против това решение, защото то е и морален фарс, и няма никакви основания за освобождаването на госпожа Масларова, което