Гласуване №86
Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2010 година - второ четене-наименование
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, уважаеми господин министър!
„Доклад на Комисията по бюджет и финанси по Законопроекта за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2010 г., № 902-01-38, внесен от Министерския съвет на 29.10.2009 г., приет на първо гласуване на 18.11.2009 г. Второ гласуване.”
„Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2010 г.”
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Поставям на гласуване предложението на комисията, с което се подкрепя предложението на вносителя за наименованието на закона.
Гласували 119 народни представители: за 118, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: По чл. 1 е постъпило предложение от народния представител Хасан Адемов, което комисията не подкрепя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Има ли желаещи за изказване?
Господин Адемов, заповядайте.
ХАСАН АДЕМОВ (ДПС): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми господин министър, госпожи и господа народни представители, аз съм направил предложение в чл. 1, ал. 1 в частта за приходите от осигурителни вноски.
Уважаеми колеги, заложените приходи от осигурителни вноски за следващата година са с 300 млн. лв. по-малко от очакваното изпълнение за 2009 г. Всичко това се случва на фона на, от една страна – предложението за намаление на осигурителните вноски с 2%, от друга страна, с увеличението с 61% на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
И още нещо – предлага се средният месечен осигурителен доход за следващата година да бъде 572,96 лв., което означава, че