Гласуване №62
Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2010 година - второ четене-Член 3-предл.Н.Сахлим и Хасан Адемов
1. Контекст от стенограмата
Съжалявам, както каза господин Пирински, че се изказвам много често като заместник-финансов министър, но явно стремежът ми е такъв в момента – да балансирам системата като говоря за пари.
Господин Стоилов, не виждам защо се притеснявате от това, че искаме 2% увеличение на здравноосигурителната вноска за 2011 г. Знаете много добре, че България е с една от най ниските здравноосигурителни вноски. Нормално е да вървим в тази посока. Дали тези 2% ще бъдат само тези 2% - за сметка на работодателя, или работодателят ще се включи, или ще бъде на работещия, това е въпрос, който не е решен все още. Истинската цел тук е да бъде увеличена здравноосигурителната вноска, за да има повече приходи в системата.
Колкото до здравноосигурителния модел мисля, че това беше едно предложение за обсъждане на двустълбов модел, в което да се включим всички заедно. Това не е решено. Това е едно предложение, което да обсъдим заедно с вас. Ако искате да бъдете истински конструктивни – дайте предложения. Може би ще дадете други предложения – за двустълбов модел, или да минем към директно бюджетиране на системата, както решите, но това ще бъде решено в диалог.
Мисля, че няма защо да има голяма тревога по отношение на бюджета за Националната здравноосигурителна каса за 2010 г. Излишно е да политизираме нещата.
Няма смисъл да се връщам към всички тези дебати, които съм имал с вас, както и към отговорите, които съм получавал от вас и да ви припомням защо се е случило, как се е случило, защо тези трансфери от републиканския бюджет не са се привеждали. Този патент не е измислен сега. Този патент се практикуваше много усърдно. Тези виртуални средства, които оставаха в резерва се трупаха все повече и повече. Сега това е едно продължение в условия на криза, което няма как по друг начин да се случи.
Аз мисля, че този бюджет е сравнително добре балансиран и няма място за сериозни притеснения, още повече, че имаме възможности в течение на годината да се допълват тези средства. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря на министър Нанев.
Има ли други желаещи народни представители да вземат думата или да считам, че липсата на заявени желания за изказване означава приключване на дебата? Да.
Преминаваме към гласуване.
Гласуваме предложението на народните представители Ваньо Шарков и Цветан Костов, което не се подкрепя от комисията.
Гласували 115 народни представители: за 34, против 44, въздържали се 37.
Предложението не е прието.
Да гласуваме предложението на народните представители Нигяр Джафер и Хасан Адемов чл. 3 да отпадне, което предложение не се подкрепя от комисията.
Гласували 115 народни представители: за 23, против 86, въздържали се 6.
Предложението не е прието.
И следва да гласуваме предложението на комисията в подкрепа текста на вносителя за чл. 3.
Гласуваме чл. 3 по предложение на комисията.
Гласували 109 народни представители: за 80, против 24, въздържали се 5.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: По чл. 4 са постъпили предложения от народните представители Ваньо Шарков и Цветан Костов, което комисията не подкрепя.
Има предложение от народните представители Нигяр Джафер и Хасан Адемов, което комисията не подкрепя.
Има и предложение от народните представители Евгений Желев и Янаки Стоилов.
Комисията не подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Откривам дебата по чл. 4.
Доктор Адемов, заповядайте.
ХАСАН АДЕМОВ (ДПС): Благодаря Ви, госпожо председател.
Уважаеми господин министър, госпожи и господа народни представители, ние предлагаме текстът за делегираните бюджети да отпадне. Какво означава това?
Това е един текст, койт