Гласуване №2
Процедурни правила за избор на председател на НС
1. Контекст от стенограмата
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ АНДРЕЙ ПАНТЕВ: Не виждам някой да има такова желание. Тогава ще го прочета аз, то е от три точки.
„Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България реши:
Приема процедурните правила за избиране на председател на 41-ото Народно събрание, както следва:
1. Кандидатури за председател на Народното събрание могат да бъдат издигани от парламентарно представени партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 5 юли 2009 г., и от народни представители.
2. Гласуването е явно. То се извършва чрез компютризираната система за гласуване.
3. Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, се произвежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове.”
Сега пристъпваме към гласуване на това предложение.
Моля, гласувайте.
Гласували 235 народни представители: за 233, против няма, въздържали се 2.
Предложението се приема.
По тази процедура ще бъде извършен изборът за председател на 41-ото Народно събрание.
Сега вече настойчиво каня вносителя на предложението за председател на Народното събрание.
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин президент, Ваше Светейшество, уважаеми господин Борисов, дами и господа, Ваши Превъзходителства! Днес предстои 41-ото Народно събрание да направи важен избор – избор на председател на парламента, на личността, която ще олицетвори българския парламентаризъм, тази личност трябва да е доказала своята воля да усвоява българската Конституция и да спазва върховенството на закона.
От името на парламентарната група на ГЕРБ предлагам Цецка Цачева Данговска. Тя е родена на 24 май 1958 г. в с. Драгана, област Ловеч. Живее в гр. Плевен, където през 1976 г. завършва средното си образование във втора гимназия „Анастасия Димитрова” – гр. Плевен, с математическа паралелка, със златен медал.
Завършва висшето си образование в Софийския университет „Климент Охридски”, специалност „Право”. След дипломирането си полага едногодишен стаж в Окръжен съд – Плевен като стажант съдия. Започва работа като юрисконсулт в Общински районен