Гласуване №16
Решение за налагане на мораториум върху разпореждането със земи и гори-държавна и общинска собственост, попадащи в горския фонд, защитени територии и защитени зони-
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Трета реплика? Няма.
За дуплика – господин Давидов.
ВЕСЕЛИН ДАВИДОВ (ГЕРБ): Уважаеми колеги, ще започна с думите на господин Радославов. Бих казал, че мораториумът е точно този, който ограничава цялата територия, а не водещите отделни курорти. Всъщност правилното развитие следва да се състои в намирането на алтернативни възможности за развитие на туристически зони, ски зони, с което мисля, че сме на едно мнение.
Господин Шарков, не мисля, че някой някога е твърдял и че е правил или се прави нещо незаконно. Не би трябвало да се прави. Ако има нещо такова, има контролни органи, нека да го констатират. Да блокираме и сега да използваме евтин популизъм тук, за да натрупаме малко дивиденти от такава тематика и за пореден път да се правят недалновидни решения, това не мисля, че е правилно. (Реплики от народния представител Ваньо Шарков.)
Колеги, мисля, че този мораториум, както казах, е неправилна политика и никой не бива да я подкрепя. Знаем какво е развитието на тези зони, знаем как е правилно да се развива територията. Срамота е!
Три века преди Новата ера Александър Велики в един град в днешна Африка – Александрия, да развива най-напред улиците, всички канали, всички съоръжения, а България знаете, че сме в Европейския съюз, в ХХІ век и нещата стават на обратно. Първо, подробен устройствен план, после, дали съответства устройственият план.
Знаете, че правителството на ГЕРБ направи правилната политика. В ЗУТ-а бяха направени промените със санкции на кметовете и на други, които не предприемат действия, така че територията да се развива по правилен начин. Дефиницията на нуждите е отгоре надолу, развитието е отгоре надолу –стратегически. Това е правилното.
Всяка мярка в контекста на тази подкрепа е правилна, но тази мярка, която предлагате, е евтина популистка мярка за трупане на политически дивиденти. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря.
Други желаещи за изказване? Няма.
Закривам дискусията.
Преминаваме към гласуване.
Моля народните представители да влязат в залата. Квесторите, поканете народните представители в залата.
Гласуваме Проекта за решение за налагане на мораториум върху разпореждането със земи и гори – държавна и общинска собственост, попадащи в горския фонд, защитени територии и защитени зони, внесен от Иван Костов и група народни представители.
Гласували 95 народни представители: за 23, против 44, въздържали се 28.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Шарков.
ЦВЕТОМИР МИХОВ (ГЕРБ, от място): Това ти е последното изказване!
ВАНЬО ШАРКОВ (СК): Ако искаш ела да го направиш ти. И на теб ти е последното, но ти дори това не направи – поне да се изкажеш.
Така и някои останахте без да Ви научим имената, за съжаление.
Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Подобни подмятания не правят чест на нито един Парламент, особено тогава, когато си тръгва от управлението на държавата. В крайна сметка това е въпрос на възпитание и въпрос на образование.
Уважаеми колеги, предлагам прегласуване, защото въпросът е от изключителна важност и касае дали в България ще се спазва принципът на върховенство на закона или ще се спазват други принципи. Във връзка с това, и тъй като това е последното гласуване на този Парламент – за всички обаче, не само за Вас или за мен – затова предлагам прегласуване по тема, която е изключителн