Гласуване №10
Програма за работата на НС за 6 - 8 март 2013г. - процедура от Я.Стоилов за нова точка в дневния ред
1. Контекст от стенограмата
Поводът за внасянето на този проект за решение е миналото заседание на Министерския съвет, в което редица от точките засягаха такива въпроси. Много от тези решения са в услуга на корпоративни частни интереси и в ущърб на държавата.
Днес отново има заседание на Министерския съвет и отново има такива точки. Миналия път се започна с концесиите на пристанището в Бургас и Несебър, днес – жп гарата в Пловдив. Става дума за решения, които са на стойност стотици милиони левове.
Изглежда на последните си заседания правителството прави опит да удовлетвори интересите на близки до него лица и фирми.
Това решение ще се отнася и за периода на дейност на служебното правителство, защото то е длъжно преди всичко да организира изборите така, както трябва да преминат и да предприеме някои неотложни действия предимно от социално-икономически характер, а не да се разпорежда с държавната собственост. Това трябва да стане в един нормален период, когато преминат изборите за следващото Народно събрание и се излъчи редовното правителство.
Ако ние всички сме безпристрастни и в същото време загрижени за защита на държавните интереси и на държавното имущество, би трябвало да подкрепим това решение.
Пак казвам: Така се вземат решения с дългосрочни последици, много от които, меко казано, са с твърде спорен ефект. Очаквам, независимо дали депутатите принадлежат към мнозинството или опозицията, да подкрепят това решение. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Режим на гласуване.
Гласували 130 народни представители: за 48, против 52, въздържали се 30.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Мутафчиев.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители от ГЕРБ! Мислех, че последната седмица ще надделеете теснопартийните си интереси и лобизма по отношение на група икономически силни личности на страната, която обслужвахте дълго време.
Казвам това, защото днес, госпожо Фидосова, чета в медиите, че ще се приеме концесията на гарата в Пловдив, която представете си на кого ще бъде дадена – на господин Столарски?! За какво ще бъде дадена? – За да построи автогара, след като на 50 метра от двете страни на гарата в момента има автогари?! Ами защо трябва да услужите на човека? – Защото трябва да се отдаде концесия по същия начин, по какъвто беше дадена концесията на пристанище Несебър, където първо вложихте 2 млн. лв. и след това я дадохте някой да лапа парички оттам; както постепенно, постепенно цялото пристанище Бур