Гласуване №61
ЗИД на Закона за енергийната ефективност - второ четене - параграф 46 (става параграф 49)
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК ДИАН ЧЕРВЕНКОНДЕВ: По § 46 има предложения от народните представители Червенкондев, Караянчева, Андонов, Грозданов, Иванова, Митева, Данев, Стоев, Гюзелев и Божилов.
Комисията подкрепя предложенията.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 46, който става § 49:
„§ 49. Член 52 се изменя така:
„Чл. 52. (1) Доказването на постигнатите енергийни спестявания се осъществява не по-рано от една година след въвеждането на мерките за повишаване на енергийната ефективност при крайните потребители на енергия чрез:
1. обследване за енергийна ефективност на сгради или промишлени системи, проверка на отоплителни инсталации с водогрейни котли и климатични инсталации или;
2. прилагане на методиките, разработени, съгласно изискванията, определени с наредбата по чл. 9, ал. 2.
(2) В случаите по ал. 1, т. 1, доказването на постигнатите енергийни спестявания се осъществява от лицата по чл. 23, ал. 1 и 2 и чл. 34, ал. 1, а в случаите по ал. 1, т. 2 и от задължените лица.
(3) Проверката на използваните методики за оценяване на ефекта от различните видове изпълнени мерки за повишаване на енергийната ефективност се извършва от агенцията.
(4) Условията, редът и формата за издаване на удостоверенията по чл. 50 се определят с наредбата по чл. 9, ал. 2.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Изказвания? Няма.
Гласуваме § 46, който става § 49 в редакцията на комисията по доклада.
Гласували 82 народни представители: за 78, против 4, въздържали се няма.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ДИАН ЧЕРВЕНКОНДЕВ: Комисията подкрепя текста на вносителя за § 47, който става § 50.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Изказвания? Няма.
Гласуваме § 50 по доклада на комисията.
Гласували 84 народни представители: за 84, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ДИАН ЧЕРВЕНКОНДЕВ: По § 48 е постъпило предложение от народните представители Аталай, Цонев, Агуш и Андреев – в § 48 се правят следните изменения и допълнения:
„1. В чл. 58б, ал. 1 се изменя така:
„(2) Общото събрание на донорите, наричано по нататък „Събрание на донорите”, се състои от физически и юридически лица, включително юридически лица с нестопанска цел, направили вноски във Фонда.”
2. В чл. 58б се създава нова ал. 3:
„(3) Събранието на донорите взема решения с:
1. мнозинство 2/3 от гласовете на всички членове – за въпросите по ал. 2, т. 1 и т. 2;
2. пълно мнозинство от гласовете на всички член