Гласуване №32
ЗИД на Закона за енергийната ефективност - второ четене - параграф 16 (става параграф 19)
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК ДИАН ЧЕРВЕНКОНДЕВ: Благодаря Ви, госпожо председател.
Уважаеми колеги, тук виждате едни дълги и подробни предложения, които са правени от колегите, и не са подкрепени от комисията. Тяхната основна същност е – сертификати, сертификати и пак сертификати, тоест да се правят сертификати. Това се прави, когато се прави нова сграда по Закона за устройство на територията, по Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници. По този закон се правят проекти, които отговарят за енергийната ефективност и поставените индивидуални и общи цели на страната, одобрени от министерството, одобрени от Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Това, което се предлага в момента, е да се правят сертификати – първо, на проекта, второ, когато се пусне сградата също да има сертификат дали е изпълнено, трето, ако сградата се продава, пак да се актуализира този сертификат, ако се правят промени в сградата, също.
Предложението, което правят колегите, е да се прави от лица, които в момента искат, единствено и само, задължително да членуват в една такава браншова организация и други лица да не могат да правят тези сертификати. Тоест собствениците задължително през три години да си актуализират тези сертификати, да се проверява дали енергийното им потребление е така, както е предвидено, и това да се прави само от определени лица. Досега ние говорихме: „не” на монополите, проблем с картелиране, а в момента предложенията, които се правят от колегите Нинова, Димитров, Овчаров, са точно тези – да се направи една организация и всички задължително да членуват там, те постоянно да правят нови, нови и нови сертификати и всичко това да е разходи за собствениците на тези сгради.
Смятам, че това е абсолютно неприемливо и предлагам да бъдат отхвърлени и да бъдат приети предложенията, както са по вносител, и корекциите, които сме направили с колегите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Реплики? Няма.
Други желаещи за изказване? Няма.
Гласуваме предложението на народните представители Нинова, Димитров, Овчаров, което комисията не подкрепя.
Гласували 84 народни представители: за 6, против 74, въздържали се 4.
Предложението не е прието.
Гласуваме текста в редакцията на комисията по доклада на
§ 19.
Гласували 81 народни представители: за 80, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ДИАН ЧЕРВЕНКОНДЕВ: Комисията подкрепя текста на вносителя за § 17, който става § 20.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Гласуваме § 20 по текста на вносителя.
Гласували 74 народни представители: за 74, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ДИАН ЧЕРВЕНКОНДЕВ: Параграф 18 – има предложение от народния представител Иван Иванов, което е оттеглено в залата.
Предложение от народните представители Нинова, Димитров, Овчаров:
„В § 18 се правят следните изменения и допълнения:
Член 21 се изменя така:
„Чл. 21 (1) При продажба на сграда в експлоатация продавачът е задължен да предостави на купувача сертификата за енергийни характеристики на сградата, а при продажба на самостоятелен обект в сграда с обща отоплителна и/или охладителна инсталация – нотариално заверено копие на сертификата за енергийни характеристики на сградата.
(2) При отдаване под наем на сграда в експло