Гласуване №2
Процедура от Д.Чуколов за прекратяване на заседанието
1. Контекст от стенограмата
ДНЕВЕН РЕД:
1. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност.
2. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България – продължение.
3. Законопроект за ратифициране Спогодбата между Република България и Конфедерация Швейцария за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото.
Преди да започнем по дневния ред – процедура.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ (Атака): Благодаря Ви, госпожо председател.
Уважаеми колеги, от партия „Атака” се направихме труда да съберем на едно място и да формулираме исканията на хората, които в момента протестират по българските улици и площади.
По време на разглеждане оставката на този кабинет тези искания бяха изчетени. Предложението на партия „Атака” е следното: въз основа чл. 45, ал. 2, т. 1 от Правилника на Народното събрание, ние предлагаме това заседание да бъде закрито и всички народни представители да отидат в комисиите, които да разгледат тези искания на хората, на българския народ. Нали тук сте представители на българския народ! Нали сте се клели в тази зала, че ще работите за интересите на българския народ!? (Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
Искам това наше предложение да бъде подложено на гласуване и от гласа на всеки един от Вас ще си проличи за какво работи – за интересите на партията си, или за интереса на българския народ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Господин Чуколов, благодаря Ви.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Госпожо председател, моля, подложете на гласуване това наше предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Разбрах, господин Чуколов, искате прекратяване на заседанието.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Да – чл. 45, ал. 2, т. 1.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Гласуваме процедурата.
Гласували 149 народни представители: за 39, против 88, въздържали се 22.
Предложението не е прието.
Господин Найденов, имате думата за изявление от името на група.
АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители!
„Повече от седмица агонията на настоящия парламент фокусира внимание – агония, започнала не с оставката на правителството и не с големия и справедлив протест и гняв на хората, излял се по улиците на повече от 35 града в страната на 17 февруари. Агонията започна тогава, когато мнозинството в този парламент се превърна в послушно оръдие дори не на правителството, а на един човек от правителството и управлението.
Безропотно и послушно оръдие, поглъщащо обидите и пренебрежението и приемащо потъпкването на ценности и принципи в името на четирите години спотайване в удобствата на властта и на възможностите, които тя открива за далавери и забогатяване.
Хората в страната ставаха все по-бедни, социалното неравенство растеше, мизерията