Гласуване №3
Програма за работата на НС за 23-25 януари 2013г.- в петък да няма заседание-предложение от М.Миков
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Обратно становище – господин Костов.
ИВАН КОСТОВ (СК): Благодаря Ви, госпожо председател.
Аз призовавам всички да отхвърлите това предложение, тъй като процедурно означава следното – всеки да ходи, да се среща със своите хора и да ги кара да гласуват по определен начин, а всъщност референдумът е и дебат. Дебатът трябва да става в тази зала. Аргументите трябва да се сблъскат тук и нека да надделеят тези аргументи, които са по-солидни. Нека този, който има повече фактически доказателства, повече основания, да повлияе по-силно на общественото мнение. Това не е партийна работа, това е референдум. Има поставена ясна задача. Хората трябва да изберат между „да” и „не” по един конкретен въпрос. Вие не отивате да правите кампания. Кампанията я правим тук общо и информираме хората. Това е смисълът.
Поради това, госпожо председател, аз считам, че е абсолютно неуместно да се приеме това предложение. Освен това то издава и колебание в аргументите на една от страните. Ако човек има сериозни аргументи, няма да иска да мълчим всички, а ще иска да ги налага, ще иска да печели територия, пространство, доверие. Този, който не е сигурен в аргументите си, той може и да не дебатира въобще. Така че волята е на тези, които стоят в инициативните комитети.
От името на нашия инициативен комитет аз твърдо настоявам това да се отхвърли, Народното събрание да си дебатира, всичко това да бъде открито за вниманието на хората. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Поставям на гласуване предложението на господин Миков.
Гласували 150 народни представители: за 52, против 68, въздържали се 30.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Миков.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви, уважаема госпожо председател.
Уважаеми народни представители от мнозинството, аз разбирам, че напоследък мнението на господин Костов става все по-значимо в определяне на Вашето гласуване.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ, от място): Това дразни ли Ви?
МИХАИЛ МИКОВ: Не, напротив, това потвърждава само, че гласувайки за ГЕРБ, получаваш Костов – един клип, който сам по себе си беше отричан четири години. (Шум и реплики в ГЕРБ.)
Аз Ви моля сериозно да оцените предложението и отношението на Народното събрание към първия референдум, към първото допитване. Активното участие не е тук, в парламента, а сред хората.
Аз разбирам, че на господин Костов му е необходима трибуна и всячески се опитва да намери дискутиращите по която и да е тема.
Разбирам, че Вие от управляващото мнозинство не искате да участвате в тази дискусия, но е необходимо ни