Гласуване №5
Закон за предучилищното и училищното образование - второ четене - Член 8, ал.1
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Приемам за процедурно предложение втората част, не защото аз така го приемам, а защото това е същинският му смисъл – за гласуване по алинеи на чл. 8 в редакцията на вносителя, подкрепена от комисията.
Първо ще поставя на гласуване предложението на народните представители Алиосман Имамов и Хамид Хамид, което комисията не подкрепя.
Гласуваме.
Гласували 113 народни представители: за 27, против 64, въздържали се 22.
Предложението не е прието.
На вчерашното пленарно заседание господин Ивелин Николов предложи следния текст в чл. 8, ал. 1: след „навършване на”, по вносител е „4-годишна възраст на детето” – „5-годишна възраст на детето, а по преценка на родителя – в годината на навършване на 4-годишна възраст на детето”.
Гласуваме предложението на народния представител Ивелин Николов.
Гласували 113 народни представители: за 32, против 55, въздържали се 26.
Предложението не е прието.
Сега преминаваме към гласуване предложенията на комисията, които са в подкрепа текста на вносителя за чл. 8, но съобразно предложението на госпожа Богданова този член се състои от три алинеи, всяка една от тях ще бъде поотделно подложена на гласуване.
Подлагам на гласуване чл. 8, ал. 1 по вносител, подкрепена от комисията.
Гласуваме чл. 8, ал. 1 по вносител!
Гласували 122 народни представители: за 86, против 33, въздържали се 3.
Предложението е прието. (Народният представител Четин Казак иска думата за отрицателен вот.)
Вие имахте ли изказване по същество във вчерашния ден, господин Казак?
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС, от място): По чл. 13 имах, по чл. 8 – не.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Имате думата за отрицателен вот.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС): Благодаря, уважаема госпожо председател.
Уважаеми господин министър, уважаеми дами и господа народни представители! Гласувах против тази редакция на чл. 8, ал. 1, тъй като за мен е недопустимо едно право да се превръща в задължение, тогава когато де факто държавата все още не е в състояние да гарантира ефективното му упражняване от страна на всички засегнати родители.
Какъв е смисълът да задължавате родителите да дават децата си в детска градина от 4-годишна възраст, когато в градове като София и Варна всяка година има драми, има проблеми за уреждането на децата с места в детските градини? И как ще санкционира