Гласуване №16
Закон за предучилищното и училищното образование - второ четене - наименование - предложение от Ст.Станилов
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Други желаещи за изказване? Няма.
Изчерпахме дискусията по заглавието на законопроекта. Преминаваме към гласуване.
Първо, подлагам на гласуване предложението на народните представители Валентина Богданова и Ивелин Николов, което комисията не подкрепя.
Гласували 102 народни представители: за 18, против 64, въздържали се 20.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване предложението на народния представител Станислав Станилов, което комисията не подкрепя.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (Атака, от място): Гласувахме първото предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: По време на гласуване сме.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (Атака, от място): Моето е различно.
Моля Ви, госпожо председател, нарушавате правилника на Народното събрание. Ако искате, го гласувайте, но протестирам пред всички, че нарушавате правилника. То не е обсъждано.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МЕНДА СТОЯНОВА: Господин Станилов, имахме достатъчно време за обсъждане. Попитах няколко пъти има ли още желаещи за изказване. Мисля, че отделихме повече от половин час на заглавието и нямаше други желаещи за изказване. За мен дискусията беше приключена.
Преминаваме към гласуване на предложението на народния представител Станилов, което комисията не подкрепя.
Гласували 104 народни представители: за 19, против 58, въздържали се 27.
Предложението не е прието.
Процедура за прегласуване.
Заповядайте.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (Атака): Искам да кажа, че аз предлагам нещо съвършено различно – предлагам към „училищно образование” да се добави и „възпитание” със следния аргумент, който тук изобщо не беше споменат. Аргументът ми е следният.
Уважаеми колеги, по времето на прехода понятието „възпитание” и действието на това понятие в нашето училищно образование беше извадено от неговия контекст. От училищните процедури беше извадена оценката за възпитание. Оценката „поведение”, която я имаше, беше възприета от Освобождението до края на комунистическия период, но след това я нямаше, изчезна. Не само поради това, но и поради много други обществени процеси възпитанието за поведение, поведението на нашите деца в училище падна толкова ниско, че всички са възмутени. Никой тук няма да стане и да каже, че това не е вярно.
Моето предложение е да се вкара „възпит