Гласуване №8
ЗИД на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление -първо четене
1. Контекст от стенограмата
Считам, че е дълг на всеки един народен представител, дошъл тук по волята и доверието на своите избиратели и положил клетва в името на целия български народ, да съблюдава своите действия. Считам, че е дълг на всеки един народен представител да подкрепи този закон, който изразява волята на българските граждани за пряко участие, за изразяване на пряка намеса в държавното управление и местното самоуправление.
Защото, уважаеми дами и господа народни представители, и особено тези, които са от управляващото мнозинство на ГЕРБ, Вие не сте служители в едноличната фирма на Бойко Борисов, Вие сте народни представители и като такива следва да изразявате волята на целия български народ.
Предстои референдум, който ще се проведе точно по волята на този български народ, който е дал доверие на народното представителство в това Народно събрание. Разглеждането на законопроекта в момента дава възможност този референдум да бъде проведен коректно, така че да има резултат, който да се отнася към управлението на държавната власт. Ето защо считам, че този законопроект трябва да бъде приет точно в този момент.
Предстоящият референдум се превърна от референдум за интересите на българската енергетика, за защитата на българската енергийна независимост в политически каламбур, който предизвиква Бойко Борисов. Той отново иска да покаже на народа, иска да принуди народното представителство да се подчини и да действат като служители в неговата еднолична фирма. Референдумът касае националните интереси, референдумът касае националната икономика, а не егото и егоцентризма на Бойко Борисов, който една сутрин се събужда с това, че „Белене” ще бъде национален приоритет, на другата сутрин се събужда, че „Белене” е гьол и след това казва, че подкрепя въобще по принцип ядрената енергетика, а сега призовава да се гласува „против” ядрената енергетика.
Къде останаха твърденията, че иска да строи VІІ и VІІІ блок в „Козлодуй” и ако сега народът се произнесе с „не” за развитието на ядрената енергетика в България, това означава, че е стопер и за развитието на VІІ и VІІІ блок.
Считам, че коректното провеждане на този референдум е задължение на народното представителство. Считам, че е дълг на всеки народен представител да гласува „за” облекчаването на режима за провеждане на прякото участие на гражданите в държавната власт и в местното самоуправление. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики?
Други народни представители желаят ли да участват в дискусията?
Закривам разискванията и преминаваме към гласуване.
Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, внесен от Волен Сидеров и група народни представители.
Гласували 107 народни представители: за 33, против 9, въздържали се 65.
Предложението не е прието.
За прегласуване – заповядайте, господин Сидеров.
ВОЛЕН СИДЕРОВ (Атака): Дами и господа от ГЕРБ, съжалявам, че го няма Вашият прагматичен председател на групата, който призова към прагматизъм! Преди час казах много ясно, че сега ще видим как ще отхвърлите още едно прагматично и разумно предложение – ето това, което току-що отхвърлихте, чрез гласуване „въздържал се”, разбира се. Това е Вашата дежурна форма на отхвърляне на разумни и прагматични предложения от страна на „Атака”, а и от други парламентарни сили.
Би ли излязъл някой от ГЕРБ, но ако може от ГЕРБ, а не от обслужващия персонал на ГЕРБ, за да ни обясни с какви аргументи отхвърли току-що предложеното ни разумно и прагматично предложение.
Предлагам прегласуване на предложението, с което правим поправки в Закона за референдума.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване!
Гласували 120 народни представители: за 36, против 19, въз